Rafael Nadal i Nick Kyrgios z dużymi kłopotami na otwarcie. Szybki koniec wielkoszlemowego rekordzisty

Rafael Nadal i Nick Kyrgios mieli duże problemy w meczach I rundy rozgrywanego na trawie wielkoszlemowego Wimbledonu 2022. Feliciano Lopez zapisał się na kartach historycznym osiągnięciem, po czym gładko przegrał z Botikiem van de Zandschulpem.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Po triumfie w Rolandzie Garrosie Rafael Nadal poddał się innowacyjnej metodzie kuracji kontuzjowanej stopy i dzięki temu przystąpił do Wimbledonu. - Jestem bardzo zadowolony z tego, jak to się potoczyło - powiedział. Pierwszy test swojego zdrowia po zabiegu przeszedł we wtorek. Okazał się wymagający. Hiszpan potrzebował bowiem aż trzech godzin i 34 minut, by pokonać 6:4, 6:3, 3:6, 6:4 Francisco Cerundolo i awansować do II rundy The Championships.

Początkowo mecz przebiegał po myśli Nadala. Spotkanie wprawdzie było wyrównane, ale to Hiszpan zdobywał najważniejsze punkty i objął prowadzenie 2-0 w setach. W trzeciej partii niespodziewanie to Cerundolo okazał się górą. Z kolei w czwartej odsłonie Majorkanin wykazał się wspaniałym finiszem i od stanu 2:4 zdobył cztery końcowe gemy.

Nadal, który wygrał Australian Open i Rolanda Garrosa, może zostać pierwszym od 1969 roku i wyczynu Roda Lavera tenisistą, który zdobędzie Klasycznego Wielkiego Szlema, czyli w jednym roku wygra wszystkie turnieje tej rangi. Jego kolejnym rywalem na drodze do tego osiągnięcia będzie w czwartek Ricardas Berankis, pogromca Sama Querreya.

Bardzo trudną przeprawę ma za sobą też jeden z kandydatów do miana czarnego konia imprezy, Nick Kyrgios. Australijczyk rywalizował z posiadaczem dzikiej karty Paulem Jubbem i do zwycięstwa potrzebował pięciu setów oraz ponad trzech godzin gry. W II rundzie 27-latek z Canberry zmierzy się z oznaczonym "25" Filipem Krajinoviciem, który również po decydującej partii ograł Jiriego Leheckę.

Feliciano Lopez został pierwszym tenisistą, który co najmniej 20 razy zagrał w każdym turnieju wielkoszlemowym. Tegorocznego udziału w Wimbledonie nie będzie jednak miło wspominał, bo odpadł już w I rundzie z Botikiem van de Zandschulpem. Rozstawiony z numerem 21. Holender w 1/32 finału zmierzy się z Emilem Ruusuvuorim. Fin wyeliminował Yoshihito Nishiokę.

Po pierwszym meczu odpadł również Holger Rune, ćwierćfinalista Rolanda Garrosa. Oznaczony "24" Duńczyk nie zdobył nawet seta w pojedynku z Marcosem Gironem. Kolejnym rywalem Amerykanina będzie Alex Molcan. Słowak pokonał 4:6, 6:4, 6:4, 6:1 Pedro Martineza.

W starciu weteranów 36-latek Richard Gasquet w pięciu setach wygrał z 33-letnim Joao Sousą. W II rundzie Francuz zmierzy się z Mackenzie'em McDonaldem. Amerykanin pokonał 6:4, 6:4, 7:6(3) ze "szczęśliwego przegranego" z kwalifikacji, Nuno Borgesa.

Cristian Garin ograł 6:3, 7:5, 6:4 lucky losera Eliasa Ymera i w II rundzie stanie naprzeciw kolejnego "szczęśliwego przegranego" Hugo Greniera. Benjamin Bonzi też poradził sobie z graczem, który wszedł do drabinki w ostatniej chwili, Zdenkiem Kolarem, a jego następnym rywalem będzie oznaczony numerem 29. Jenson Brooksby.

Powody do zadowolenia mieli również Brytyjczycy. Jack Draper okazał się lepszy od Zizou Bergsa i w II rundzie zagra z Alexem de Minaurem, turniejową "19". Z kolei debiutant, występujący dzięki dzikiej karcie Alastair Gray znalazł sposób na Chuna Hsina Tsenga.

W meczu kwalifikantów Jack Sock wygrał 7:6(6), 6:4, 6:4 z Bernabe Zapatą. Do 1/32 finału awansował też Jordan Thompson, który okazał się lepszy od innego Hiszpana, Roberto Carballesa.

Wimbledon, Londyn (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 40,35 mln funtów
wtorek, 28 czerwca

I runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Francisco Cerundolo (Argentyna) 6:4, 6:3, 3:6, 6:4
Botic van de Zandschulp (Holandia, 21) - Feliciano Lopez (Hiszpania) 6:2, 6:3, 6:3
Filip Krajinović (Serbia, 26) - Jiri Lehecka (Czechy) 5:7, 6:4, 6:7(5), 7:6(5), 6:4
Cristian Garin (Chile) - Elias Ymer (Szwecja, LL) 6:3, 7:5, 6:4
Mackenzie McDonald (USA) - Nuno Borges (Portugalia, LL) 6:4, 6:4, 7:6(3)
Nick Kyrgios (Australia) - Paul Jubb (Wielka Brytania, WC) 3:6, 6:1, 7:5, 6:7(3), 7:5
Jack Draper (Wielka Brytania) - Zizou Bergs (Belgia, WC) 6:4, 6:4, 7:6(4)
Jack Sock (USA, Q) - Bernabe Zapata Miralles (Hiszpania, Q) 7:6(6), 6:4, 6:4
Alastair Gray (Wielka Brytania, WC) - Chun Hsin Tseng (Tajwan) 6:3, 6:3, 7:6(3)