Dwugodzinne boje polskich juniorów. Kort numer 5 areną zmagań

Polscy tenisiści nie wystąpią w ćwierćfinale singla juniorskiej edycji wielkoszlemowego Wimbledonu 2022. W środę na III rundzie zakończyli zmagania Olivia Lincer i Martyn Pawelski.

Rafał Smoliński
Martyn Pawelski Getty Images / Simon Stacpoole/Offside / Na zdjęciu: Martyn Pawelski
W środę polscy juniorzy rywalizowali na korcie numer 5. Najpierw pojawił się na nim Martyn Pawelski. Rozstawiony z 15. numerem gliwiczanin zmierzył się z Learnerem Tienem. Po dwugodzinnym boju to Amerykanin zwyciężył 6:3, 6:7(5), 6:2 i awansował do ćwierćfinału turnieju juniorów.

Pawelski nie wypracował w środę ani jednego przełamania. W pierwszym secie reprezentant USA uzyskał breaka w szóstym gemie. Z kolei w drugiej odsłonie decydujący okazał się tie break, w którym Polak zdobył kluczowe dwa punkty przy stanie po 5. Trzecia partia nie poszła po myśli naszego tenisisty. Tien przełamał jego podanie w czwartym oraz ósmym gemie, kończąc spotkanie przy drugiej piłce meczowej.

Po zakończeniu pojedynku Pawelskiego na korcie 5 pojawiła się Olivia Lincer. Przeciwniczką Polki była rozstawiona z piątym numerem Victoria Mboko. Kanadyjka odniosła trzysetowe zwycięstwo 6:0, 6:7(8), 6:4. Spotkanie trwało dwie godziny i dziewięć minut.

Pierwszy set był zupełnie nieudany dla Lincer. W ciągu 26 minut Polka nie wywalczyła nawet gema. Mboko poszła za ciosem na początku drugiej odsłony. Szybko zdobyła przełamanie i wyszła na 2:0. Dopiero wtedy nasza reprezentantka zdołała utrzymać podanie i z czasem złapała swój rytm. W 10. gemie Lincer przełamała podającą po zwycięstwo przeciwniczkę. Potem był dramatyczny tie break, w którym nasza tenisistka obroniła dwie piłki meczowe, zanim sama wykorzystała drugiego setbola.

Wielkie emocje były również w trzeciej części pojedynku. Obie panie miały sporo break pointów, ale do pierwszego przełamania doszło dopiero w szóstym gemie. Mboko wyszła na 4:2, lecz Lincer wyrównała na po 4. Kanadyjka wygrała wówczas serwis i wyszła na prowadzenie. Po zmianie stron jeszcze raz zaatakowała i wypracowała kolejne meczbole. Przy czwartej okazji zakończyła spotkanie.

Po paru godzinach przerwy na odpoczynek Lincer przystąpiła jeszcze do walki w deblu. Polka i partnerująca jej Słowaczka Renata Jamrichova miały trudne zadanie, bowiem na ich drodze stanęły najwyżej rozstawione Nikola Bartunkova i Celine Naef. Czeszka i Szwajcarka to finalistki Rolanda Garrosa 2022. W środę przegrały pierwszego seta, ale po super tie breaku wygrały cały mecz 4:6, 6:3, 10-4 i to one wystąpią w ćwierćfinale.

Jedynym Biało-Czerwonym w turnieju juniorów pozostaje zatem Olaf Pieczkowski. W środę wspólnie z Jakubem Mensikiem awansował do ćwierćfinału debla. Oznaczona szóstym numerem polsko-czeska para pokonała szwajcarski duet Dylan Dietrich i Kilian Feldbausch 6:4, 7:6(5). W czwartek na ich drodze staną Chak Lam Coleman Wong z Hongkongu i Amerykanin Michael Zheng.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)

II runda gry podwójnej juniorek:

Nikola Bartunkova (Czechy, 1) / Celine Naef (Szwajcaria, 1) - Olivia Lincer (Polska) / Renata Jamrichova (Słowacja) 4:6, 6:3, 10-4

II runda gry podwójnej juniorów:

Olaf Pieczkowski (Polska, 6) / Jakub Mensik (Czechy, 6) - Dylan Dietrich (Szwajcaria) / Kilian Feldbausch (Szwajcaria) 6:4, 7:6(5)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)