Rafael Nadal podniósł się po potknięciu. Dramat reprezentanta gospodarzy

Rafael Nadal awansował do II rundy rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2022, ale w meczu z Rinkym Hijikatą niespodziewanie stracił seta. Dramat we wtorek przeżył Jack Sock, któremu przeszkodziła kontuzja.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Z powodu kontuzji mięśni brzucha, jaką odniósł podczas Wimbledonu, w ramach przygotowań do US Open Rafael Nadal wystąpił tylko w imprezie w Cincinnati, gdzie przegrał już pierwszy mecz. Rywalizację w Nowym Jorku Hiszpan rozpoczął jednak od planowego zwycięstwa. W I rundzie pokonał 4:6, 6:2, 6:3, 6:3 posiadacza dzikiej karty Rinky'ego Hijikatę, choć notowany na 198. miejscu w rankingu Australijczyk nieoczekiwanie sprawił mu dużo problemów.

Pierwszy set miał niespodziewany przebieg. Odważnie grający Hijikata co rusz zaskakiwał Nadala, zdołał go przełamać i wygrał tę partię 6:4. Ale Hiszpan w swojej bogatej karierze wychodził nie z takich opresji. Od drugiej odsłony Majorkanin podniósł swój poziom, zaczął także lepiej odczytywać zamiary nieszablonowo grającego rywala i zakończył spotkanie triumfem.

- Myślałem, że nie będę mógł tutaj wrócić, więc jestem szczęśliwy, że tu gram. Muszę zaakceptować swoją sytuację i pozostać pozytywnie nastawionym - mówił, cytowany przez atptour.com, rozstawiony z numerem drugim Nadal, który w II rundzie zmierzy się z Fabio Fogninim. Włoch odrobił stratę 0-2 w setach i wyeliminował Asłana Karacewa.

Pięciosetową batalię wygrał też inny reprezentant Włoch, Lorenzo Musetti. 20-latek z Carrary pokonał 3:6, 7:5, 6:4, 3:6, 7:6(9) starszego od siebie o 11 lat Davida Goffina. Kolejnym rywalem oznaczonego "26" Musettiego będzie Gijs Brouwer. Holenderski kwalifikant ograł Adriana Mannarino, zeszłotygodniowego mistrza turnieju w Winston-Salem.

Dramat na korcie we wtorkową noc przeżył Jack Sock. Amerykanin prowadził 2-0 w setach w meczu z Diego Schwartzmanem, lecz na początku trzeciej partii doznał urazu pleców. Od tego momentu przegrał siedem gemów z rzędu, po czym skreczował. Schwartzman, turniejowa "14", w 1/32 finału zagra z Alexeiem Popyrinem, który okazał się lepszy od Chuna Hsina Tsenga.

Rozstawiony z numerem 19. Denis Shapovalov potrzebował pięciu setów i trzech godzin gry, by uporać się z Markiem-Andreą Hueslerem. Z kolei oznaczony "22" Frances Tiafoe w amerykańskim pojedynku bez straty partii poradził sobie z Marcosem Gironem.

Z powodu opadów deszczu mecze Jaume Munara z Roberto Carballesem i Jasona Kublera z Mikaelem Ymerem zostały przerwane. Tenisiści wznowią rywalizację w środę.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 60,1 mln dolarów
wtorek, 30 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Rinky Hijikata (Australia, WC) 4:6, 6:2, 6:3, 6:3
Diego Schwartzman (Argentyna, 14) - Jack Sock (USA) 3:6, 5:7, 6:0, 1:0 i krecz
Denis Shapovalov (Kanada, 19) - Marc-Andrea Huesler (Szwajcaria) 2:6, 6:4, 6:4, 3:6, 6:1
Frances Tiafoe (USA, 22) - Marcos Giron (USA) 7:6(0), 6:4, 6:3
Lorenzo Musetti (Włochy, 26) - David Goffin (Belgia) 3:6, 7:5, 6:4, 3:6, 7:6(9)
Alexei Popyrin (Australia) - Chun-Hsin Tseng (Tajwan) 6:3, 7:6(5), 7:6(3)
Fabio Fognini (Włochy) - Asłan Karacew 1:6, 5:7, 6:4, 6:1, 6:4
Gijs Brouwer (Holandia, Q) - Adrian Mannarino (Francja) 6:3, 6:4, 6:4
Jaume Munar (Hiszpania) - Roberto Carballes (Hiszpania) 1:6, 3:6, 6:4, 1:4 *do dokończenia
Jason Kubler (Australia) - Mikael Ymer (Szwecja) 5:7, 6:4, 6:2, 1:2 *do dokończenia