Trzysetowy bój wyłonił ostatnią uczestniczkę WTA Finals. Azarenka odprawiła Gauff

W ćwierćfinale turnieju WTA 1000 w Guadalajarze doszło do starcia Marii Sakkari z Weroniką Kudermetową. Stawką tego meczu było też ostatnie miejsce w WTA Finals. Wywalczyła je grecka tenisistka. Wiktoria Azarenka wyeliminowała Coco Gauff.

Maria Sakkari PAP/EPA / FRANSCISCO GUASCO / Na zdjęciu: Maria Sakkari
Przed turniejem w Guadalajarze wyłonione zostały tylko trzy uczestniczki WTA Finals. Były nimi Iga Świątek, Ons Jabeur i Jessica Pegula. Teraz znamy już wszystkie tenisistki, które zagrają w Fort Worth od 31 października do 7 listopada. W poprzednich dniach prawo występu w kończącej sezon imprezie wywalczyły Coco Gauff, Caroline Garcia, Aryna Sabalenka i Daria Kasatkina.

Ostatnią uczestniczkę WTA Finals wyłonił mecz Marii Sakkari (WTA 6) z Weroniką Kudermetową (WTA 12). W ćwierćfinale w Guadalajarze lepsza okazała się Greczynka, która zwyciężyła 6:1, 5:7, 6:4. W pierwszym secie było pięć zaciętych gemów granych na przewagi. Najważniejsze punkty zdobywała Sakkari, która dwa razy odebrała podanie rywalce.

W drugiej partii Kudermetowa od 5:5 zdobyła dwa gemy. W trzeciej również miało miejsce jedno przełamanie. Greczynka uzyskała je na 1:0. Później obroniła pięć break pointów, cztery w czwartym i jeden w 10. gemie. Przy 5:4 wykorzystała już pierwszą piłkę meczową.

W trwającym dwie godziny i 35 minut meczu Kudermetowa zaserwowała osiem asów, ale wykorzystała tylko jeden z 15 break pointów. Sakkari na przełamanie zamieniła trzy z dziewięciu okazji. Greczynka zdobyła o 10 punktów więcej (107-97). Podwyższyła na 3-1 bilans spotkań z Kudermetową.

Sakkari po raz drugi weźmie udział w WTA Finals. W ubiegłym roku turniej odbył się właśnie w Guadalajarze i Greczynka osiągnęła półfinał. W obecnym sezonie nie wystąpiła w żadnym wielkoszlemowym ćwierćfinale. W dużych turniejach jej najlepszym tegorocznym wynikiem jest finał w Indian Wells (WTA 1000). Do finału doszła też w Petersburgu i Parmie. Jedyny tytuł zdobyła w 2019 roku w Rabacie. Może się pochwalić dwoma wielkoszlemowymi półfinałami, do których awansowała w Rolandzie Garrosie i US Open 2021.

Jessica Pegula (WTA 5) pokonała 6:2, 6:2 Sloane Stephens (WTA 50). Wyżej notowana Amerykanka odparła trzy z czterech break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 12 szans. Kolejną jej rywalką będzie Wiktoria Azarenka (WTA 37), która wróciła z 1:4 w pierwszym secie i zwyciężyła 7:6(2), 4:6, 6:3 Coco Gauff (WTA 7). Mecz trwał dwie godziny i 44 minuty. Obie tenisistki zaliczyły po pięć przełamań. Była liderka rankingu zdobyła o siedem punktów więcej (121-114). Było to jej pierwsze spotkanie z Gauff. Azarenka odniosła 73. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10.

Sakkari o finał zmierzy się z Marie Bouzkovą (WTA 38), która prowadziła 5:2, gdy Anna Kalinska (WTA 73) skreczowała. Czeszka po raz drugi awansowała do półfinału turnieju WTA 1000. W 2019 roku w Toronto przeszła kwalifikacje i szła jak burza. Wyeliminowała Sloane Stephens i Jelenę Ostapenko, a w ćwierćfinale odprawiła jeszcze jedną wielkoszlemową mistrzynię. Wygrała 6:4 pierwszy set z Simoną Halep i Rumunka skreczowała z powodu kontuzji Achillesa. W półfinale Bouzkova uległa Serenie Williams po trzysetowej batalii.

Guadalajara Open Akron, Guadalajara (Meksyk)