Dwa oblicza Tunezyjki na otwarcie sezonu. Bolesna porażka Ostapenko

Ons Jabeur rozegrała pierwszy mecz w 2023 roku. W Adelajdzie Tunezyjka pokazała dwa oblicza w spotkaniu z Rumunką Soraną Cirsteą. W kiepskim stylu z turniejem pożegnała się Łotyszka Jelena Ostapenko.

Ons Jabeur PAP/EPA / MICHAEL ERREY / Na zdjęciu: Ons Jabeur
W czwartek w Adelajdzie została dokończona II runda. Najwyżej rozstawiona Ons Jabeur (WTA 2) miała wolny los i to był dla niej pierwszy mecz w 2023 roku. Tunezyjka pokonała 7:6(3), 6:1 Soranę Cirsteę (WTA 45). W pierwszym secie wiceliderka rankingu grała nierówno. Prowadziła 4:2, by następnie przegrywać 4:5. Ostatecznie była górą w tie breaku. W drugiej partii nie dała już Rumunce żadnych szans.

W ciągu 77 minut Jabeur zdobyła 31 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Została przełamana dwa razy, a sama wykorzystała cztery z sześciu break pointów. Tunezyjka wyrównała na 2-2 bilans spotkań z Cirsteą. Kolejną rywalką finalistki Wimbledonu i US Open będzie Ukrainka Marta Kostiuk.

Jelena Ostapenko (WTA 18) przegrała 3:6, 0:6 z Iriną-Camelią Begu (WTA 34). Łotyszka prowadziła 3:1, by stracić 11 gemów z rzędu. W drugim secie triumfatorka Rolanda Garrosa 2017 zgarnęła zaledwie sześć punktów. W trwającym 73 minuty meczu Rumunka spożytkowała sześć z 14 szans na przełamanie. Posłała 19 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Ostapenko zanotowano 13 piłek wygranych bezpośrednio i 41 pomyłek.

Wiktoria Azarenka (WTA 26) wygrała 6:2, 7:5 z Qinwen Zheng (WTA 28). W drugim secie była liderka rankingu wróciła ze stanu 0:2. W ciągu 99 minut zdobyła 29 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z 11 break pointów. Zheng zaserwowała 10 asów, ale uzyskała tylko jedno przełamanie (miała dwie okazje).

W ćwierćfinale Azarenkę czeka starcie z Lindą Noskovą (WTA 102), która pokonała 6:2, 6:2 Claire Liu (WTA 59). W trwającym 74 minuty meczu 18-letnia Czeszka odparła dwa break pointy i zamieniła na przełamanie cztery z pięciu szans. W I rundzie wyeliminowała Darię Kasatkinę i odniosła pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Adelaide International, Adelajda (Australia)