Fizyczna batalia Rafaela Nadala na początek Australian Open. Historyczne osiągnięcie nastoletniego Chińczyka

Rafael Nadal po czterosetowym i bardzo fizycznym pojedynku pokonał Jacka Drapera w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2023. Juncheng Shang został pierwszym Chińczykiem, który wygrał mecz w Melbourne.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / Joel Carrett / Na zdjęciu: Rafael Nadal
W ubiegłym sezonie Rafael Nadal wygrał Australian Open, dzięki temu zdobył wówczas 21. wielkoszlemowy tytuł i został samodzielnym liderem klasyfikacji wszech wszech czasów. W poniedziałek rozpoczął rywalizację o kolejny, już 23. w karierze, triumf w imprezie Wielkiego Szlema. Na początek pokonał 7:5, 2:6, 6:4, 6:1 Jacka Drapera.

Mecz był fizyczną batalią. Po pierwszym secie Nadala dopadł kryzys i łatwo przegrał drugą partię. Jednak Hiszpan przezwyciężył swoje problemy, a Draper - nie. Od połowy trzeciej odsłony Brytyjczyk zmagał się ze skurczami i miał trudności z poruszaniem się po korcie. Rafa takiej szansy nie wypuścił z rąk i przechylił szalę na swoją korzyść.

Najwyżej rozstawiony Nadal, który w ciągu trzech godzin i 41 minut gry zapisał na swoim koncie sześć asów, sześć przełamań i 41 zagrań kończących, w II rundzie zmierzy się z Mackenzie'em McDonaldem. Amerykanin w pięciu setach ograł rodaka, Brandona Nakashimę.

Poniedziałek przejdzie do historii chińskiego tenisa. Juncheng Shang pokonał 6:2, 6:4, 6:7(2), 7:5 Oscara Otte i został pierwszym w dziejach singlistą z Chin, który wygrał mecz w głównej drabince Australian Open. O kolejne zwycięstwo 17-letni kwalifikant powalczy z Francesem Tiafoe'em. Oznaczony "16" Amerykanin w czterech partiach okazał się lepszy od Daniela Altmaiera.

Mecze sesji dziennej pierwszego dnia turnieju przebiegały pod dyktando rozstawionych. Oznaczony numerem 15. Jannik Sinner oddał sześć gemów Kyle'owi Edmundowi. W II rundzie Włoch zmierzy się z Tomasem Martinem Etcheverrym. Argentyńczyk wyeliminował Gregoire'a Barrere'a.

Rozstawiony z numerem 18. Karen Chaczanow wygrał 7:6(3), 6:2, 6:0 z Bernabe Zapatą. Juan Manuel Cerundolo, turniejowa "20", nie oddał seta Guido Pelli i w II rundzie zmierzy się z Corentinem Moutetem, który w pięciu partiach pokonał Yibinga Wu, posiadacza dzikiej karty. Bez strat zwyciężył też Yoshihito Nishioka (6:4, 6:2, 7:5 z Mikaelem Ymerem).

Sebastian Korda wygrał 6:4, 1:6, 6:3, 6:2 z Cristianem Garinem. W II rundzie rozstawiony z numerem 29. Amerykanin zagra z Yosuke Watanukim. Japończyk gracz z eliminacji, okazał się lepszy od Arthura Rinderknecha. W czterech setach zwyciężył też Denis Shapovalov. Oznaczony "20" Kanadyjczyk pokonał Dusana Lajovicia.

W 1/32 finału dojdzie do holenderskiego pojedynku. Oznaczony "32" Botic van de Zandschulp pokonał 6:3, 3:6, 7:5, 6:3 Ilję Iwaszkę, a jego następnym przeciwnikiem będzie Tallon Griekspoor, który wygrał 6:3, 7:6(3), 6:3 z Pawłem Kotowem, "szczęśliwym przegranym" z kwalifikacji.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 76,5 mln dolarów australijskich
poniedziałek, 16 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Jack Draper (Wielka Brytania) 7:5, 2:6, 6:4, 6:1
Jannik Sinner (Włochy, 15) - Kyle Edmund (Wielka Brytania) 6:4, 6:0, 6:2
Frances Tiafoe (USA, 16) - Daniel Altmaier (Niemcy) 6:3, 6:3, 6:7(5), 7:6(6)
Karen Chaczanow (18) - Bernabe Zapata Miralles (Hiszpania) 7:6(3), 6:2, 6:0
Denis Shapovalov (Kanada, 20) - Dusan Lajović (Serbia) 6:4, 4:6, 6:4, 6:1
Francisco Cerundolo (Argentyna, 28) - Guido Pella (Argentyna) 6:4, 6:4, 6:3
Sebastian Korda (USA, 29) - Cristian Garin (Chile) 6:4, 1:6, 6:3, 6:2
Yoshihito Nishioka (Japonia, 31) - Mikael Ymer (Szwecja) 6:4, 6:2, 7:5
Botic van de Zandschulp (Holandia, 32) - Ilja Iwaszka 6:3, 3:6, 7:5, 6:3
Tomas Martin Etcheverry (Argentyna) - Gregoire Barrere (Francja) 3:6, 6:3, 6:4, 6:4
Mackenzie McDonald (USA) - Brandon Nakashima (USA) 7:6(5), 7:6(1), 1:6, 6:7(10), 6:4
Corentin Moutet (Francja) - Yibing Wu (Chiny, WC) 6:4, 5:7, 6:2, 4:6, 7:5
Tallon Griekspoor (Holandia) - Paweł Kotow (LL) 6:3, 7:6(3), 6:3
Juncheng Shang (Chiny, Q) - Oscar Otte (Niemcy) 6:2, 6:4, 6:7(2), 7:5
Yosuke Watanuki (Japonia, Q) - Arthur Rinderknech (Francja) 6:3, 6:3, 6:2