Kolejny thriller finalistki Australian Open. Klęska tenisistki z Top 10 rankingu

Pierwsze rundy Australian Open 2023 okazały się piekielnie trudne dla Danielle Collins. Finalistka imprezy sprzed roku ma już za sobą drugi trzysetowy bój. Tylko 54 minuty trwał występ w turnieju rozstawionej z numerem ósmym Darii Kasatkiny.

Danielle Collins PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Danielle Collins
W środę w Australian Open rozpoczęta została II runda. Danielle Collins (WTA 11) zafundowała kibicom kolejną emocjonującą batalię. Finalistka imprezy z ubiegłego roku ma za sobą drugi trzysetowy mecz. W poniedziałek problemy sprawiła jej Anna Kalinska. Tym razem Amerykanka pokonała 6:7(1), 6:2, 7:6(6) Karolinę Muchovą (WTA 133).

W pierwszym secie Collins z 2:5 wyszła na 6:5. Po drodze obroniła piłkę setową w 10. gemie. W tie breaku nie miała jednak nic do powiedzenia. Druga partia należała do Amerykanki, która uzyskała dwa przełamania. W trzecim secie wykorzystała break pointa na 3:2, by w szóstym gemie oddać podanie. Później obie tenisistki serwisu nie straciły. Doszło do tie breaka w formule do 10 wygranych punktów. Skuteczniejsza okazała się Collins, która przy 9-6 zakończyła spotkanie przy pierwszej piłce meczowej.

W III rundzie Collins czeka duże wyzwanie, bo zmierzy się z Jeleną Rybakiną (WTA 25). Mistrzyni Wimbledonu w 58 minut rozbiła 6:2, 6:1 Kaję Juvan (WTA 104). Kazaszka posłała pięć asów i zgarnęła 21 z 24 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono jej 23 kończące uderzenia przy 19 niewymuszonych błędach. Słowenka miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek.

Finalistka Rolanda Garrosa 2022 Coco Gauff (WTA 7) pokonała 6:3, 7:6(4) Emmę Raducanu (WTA 77). Amerykanka prowadziła 6:3, 4:2, ale końcówka dostarczyła wielkich emocji. Brytyjka zdobyła trzy gemy z rzędu i w drugim secie objęła prowadzenie 5:4. Następnie mistrzyni US Open 2021 miała dwie piłki setowe. Gauff przetrwała szturm rywalki i zakończyła spotkanie w tie breaku. W III rundzie zmierzy się ze swoją rodaczką Bernardą Perą (WTA 41), która wróciła z 1:4 w pierwszym secie i wygrała 6:4, 6:4 z Qinwen Zheng (WTA 28).

Wiktoria Azarenka (WTA 24) w 57 minut rozbiła 6:1, 6:0 Nadię Podoroską (WTA 191). Mistrzyni Australian Open 2012 i 2013 wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. Jej łupem padło 50 z 72 punktów. Madison Keys (WTA 13) wygrała 6:3, 6:2 z Xinyu Wang (WTA 79). Amerykanka odparła dwa z trzech break pointów i zaliczyła cztery przełamania.

Dalej grają dwie triumfatorki Rolanda Garrosa. Jelena Ostapenko (WTA 17) zwyciężyła 7:6(5), 5:7, 6:0 Annę Bondar (WTA 81). W pierwszym secie Łotyszka wróciła ze stanu 3:5. W drugim od 3:2 straciła pięć z siedmiu kolejnych gemów. W trzeciej partii oddała rywalce tylko 13 punktów. Barbora Krejcikova (WTA 23) pokonała 6:4, 6:1 Clarę Burel (WTA 130). Czeszka od 0:2 wywalczyła 12 z 15 kolejnych gemów.

Nadrobiono również zaległości powstałe z powodu deszczu. Niespodziewanie odpadła Daria Kasatkina (WTA 8), której występ w tegorocznym Australian Open trwał zaledwie 54 minuty. Zdobyła tylko 33 z 87 punktów i przegrała 1:6, 1:6 z Warwarą Graczewą (WTA 97). W turnieju nie ma już też Sloane Stephens (WTA 36). Mistrzyni US Open 2017 uległa 6:7(2), 4:6 Anastazji Potapowej (WTA 44). Amerykanka roztrwoniła prowadzenie 3:0 w pierwszym secie.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 76,5 mln dolarów australijskich
środa, 18 stycznia

II runda gry pojedynczej kobiet:

Coco Gauff (USA, 7) - Emma Raducanu (Wielka Brytania) 6:3, 7:6(4)
Madison Keys (USA, 10) - Xinyu Wang (Chiny) 6:3, 6:2
Danielle Collins (USA, 13) - Karolina Muchova (Czechy) 6:7(1), 6:2, 7:6(6)
Jelena Ostapenko (Łotwa, 17) - Anna Bondar (Węgry) 7:6(5), 5:7, 6:0
Barbora Krejcikova (Czechy, 20) - Clara Burel (Francja, Q) 6:4, 6:1
Jelena Rybakina (Kazachstan, 22) - Kaja Juvan (Słowenia) 6:2, 6:1
Bernarda Pera (USA) - Qinwen Zheng (Chiny, 29) 6:4, 6:4
Lin Zhu (Chiny) - Jil Teichmann (Szwajcaria, 32) 6:2, 6:2
Wiktoria Azarenka (24) - Nadia Podoroska (Argentyna) 6:1, 6:0
Kateryna Baindl (Ukraina) - Catherine McNally (USA) 6:1, 7:6(4)
Marta Kostiuk (Ukraina) - Olivia Gadecki (Australia, WC) 6:2, 6:1

I runda gry pojedynczej kobiet:

Shuai Zhang (Chiny, 23) - Patricia Maria Tig (Rumunia) 6:1, 4:6, 6:0
Irina Camelia-Begu (Rumunia, 27) - Elizabeth Mandlik (USA, LL) 3:6, 7:6(1), 6:2
Warwara Graczewa - Daria Kasatkina (8) 6:1, 6:1
Nuria Parrizas Diaz (Hiszpania) - Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 14) 7:6(11), 6:2
Claire Liu (USA) - Madison Brengle (USA) 6:3, 6:4
Anastazja Potapowa - Sloane Stephens (USA) 7:6(2), 6:4
Lauren Davis (USA) - Danka Kovinić (Czarnogóra) 1:6, 7:5, 6:1
Donna Vekić (Chorwacja) - Oksana Selechmetowa (Q) 6:2, 2:6, 7:6(7)
Marketa Vondrousova (Czechy) - Alison Riske-Amritraj (USA) 5:7, 6:1, 6:4
Lucrezia Stefanini (Włochy, Q) - Tatjana Maria (Niemcy) 3:6, 7:5, 6:4