Wielki powrót Jana Zielińskiego. Polak powalczy o ćwierćfinał Australian Open

Jan Zieliński gra dalej w turnieju debla wielkoszlemowego Australian Open 2023. W niedzielę Polak i partnerujący mu Hugo Nys byli o krok od porażki, ale zdołali odwrócić losy meczu z reprezentantami gospodarzy.

Rafał Smoliński
Jan Zieliński Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Jan Zieliński
Para Jan Zieliński i Hugo Nys zmierzyła się w niedzielę z australijskim duetem Max Purcell i Jordan Thompson. Spotkanie zapowiadało się jako trudne, ponieważ pierwszy z reprezentantów gospodarzy dwukrotnie grał w finale Australian Open (w 2020 roku z Lukiem Saville'em i w 2022 z Matthew Ebdenem). Do tego Australijczycy mogli liczyć na wsparcie publiczności.

Losy premierowej odsłony rozstrzygnęły się w trzecim gemie. Purcell i Thompson zdobyli przełamanie, które okazało się być jedynym w tej partii. Polak i Monakijczyk mogli wrócić do gry w 10. gemie, lecz zawodnicy gospodarzy obronili serwis i zamknęli seta.

W drugiej części meczu kluczowe okazały się wydarzenia przy stanie po 4. Zieliński i Nys wydostali się z poważnych tarapatów, wygrywając serwis ze stanu 0-40. Po zmianie stron role się odwróciły i to Australijczycy byli w opałach. Purcell i Thompson obronili dwie piłki setowe, ale przy trzeciej nie byli w stanie już nic zrobić.

Po dwóch setach był remis, zatem konieczne było rozegranie trzeciej partii. W niej obie pary miały swoje szanse na przełamanie, lecz żadnej z nich nie wykorzystały. Ostatecznie rozstrzygający okazał się super tie-break (grany do 10 punktów). Po drugiej zmianie stron nasz reprezentant i jego partner zaatakowali i odskoczyli na 9-7. Błąd ze strony rywali zakończył spotkanie.

Zieliński i Nys zwyciężyli ostatecznie po dwóch godzinach i 23 minutach 4:6, 6:4, 7:6(7). Dzięki temu wystąpią w III rundzie gry podwójnej wielkoszlemowego Australian Open 2023. O premierowy ćwierćfinał nie będzie jednak łatwo, bowiem na ich drodze staną rozstawieni z drugim numerem Amerykanin Rajeev Ram i Brytyjczyk Joe Salisbury.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 76,5 mln dolarów australijskich
niedziela, 22 stycznia

II runda gry podwójnej mężczyzn:

Hugo Nys (Monako) / Jan Zieliński (Polska) - Max Purcell (Australia) / Jordan Thompson (Australia) 4:6, 6:4, 7:6(7)

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Czy Jan Zieliński i Hugo Nys awansują do ćwierćfinału?