Chorwatka zatrzymała 17-letnią Czeszkę. Sabalenka z życiowym wynikiem w Melbourne

Aryna Sabalenka nie zwalnia tempa w wielkoszlemowym Australian Open 2023. W poniedziałek w Melbourne odprawiła Belindę Bencić i pozostaje bez straconego seta. Donna Vekić zakończyła marsz 17-letniej Lindy Fruhvirtovej.

Aryna Sabalenka Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W poniedziałek w Australian Open 2023 zakończona została IV runda. Nie zawodzi jedna z faworytek, jaką jest Aryna Sabalenka (WTA 5). Wróciła z 2:4 w pierwszym secie i pokonała 7:5, 6:2 mistrzynię olimpijską Belindę Bencić (WTA 10). Piąta singlistka rankingu WTA pozostaje bez straconego seta w turnieju.

W ciągu 87 minut Sabalenka wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Zdobyła 25 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 35 kończących uderzeń przy 18 niewymuszonych błędach. Bencić zanotowano 14 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek. Bilans spotkań tych tenisistek to teraz 2-1 dla Sabalenki.

Bencić dochodząc do IV rundy wyrównała swój najlepszy wynik w Melbourne z 2016 roku. We wszystkich wielkoszlemowych turniejów najdalej docierała w US Open. W Nowym Jorku osiagnęła półfinał w 2019 oraz ćwierćfinał w 2014 i 2021 roku. Szwajcarka była bohaterką ostatnich igrzysk olimpijskich. Z Tokio przywiozła złoty medal w singlu i srebrny w deblu.

Sabalenka po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału Australian Open. Powalczy o czwarty wielkoszlemowy półfinał. Jeden osiągnęła w Wimbledonie (2021) i dwa w US Open (2021, 2022).

W środę rywalką Sabalenki będzie Donna Vekić (WTA 64), która zwyciężyła 6:2, 1:6, 6:3 Lindę Fruhvirtovą (WTA 82). W trwającym dwie godziny i siedem minut meczu obie tenisistki zaserwowały po siedem asów. Czeszka popełniła 11 podwójnych błędów, a Chorwatka zrobiła ich pięć. Vekić cztery razy oddała podanie, a wykorzystała pięć z sześciu break pointów.

17-letnia Fruhvirtova w debiucie w Australian Open doszła do IV rundy. Vekić osiągnęła drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał, po US Open 2019. Chorwatka wygrała pięć z sześciu dotychczasowych meczów z Sabalenką. Po raz pierwszy zmierzą się w wielkoszlemowej imprezie.