Ruszyła rywalizacja w Dallas. Trzysetowy pojedynek na otwarcie

W poniedziałek rozpoczęły się zmagania w głównej drabince halowych zawodów ATP 250 na kortach twardych w Dallas. W pierwszym pojedynku zwycięstwo odniósł były czołowy reprezentant USA, Jack Sock.

Rafał Smoliński
Jack Sock Getty Images / George Walker/Icon Sportswire / Na zdjęciu: Jack Sock
Dallas Open to jedyny halowy turniej ATP Tour rozgrywany w USA. W tym roku tytułu nie będzie bronić Reilly Opelka, który ciągle narzeka na problemy zdrowotne. Najwyżej rozstawieni zostali Taylor Fritz, Frances Tiafoe, Denis Shapovalov i Miomir Kecmanović. Oni rozpoczną zmagania od 1/8 finału.

W poniedziałek pierwszego przeciwnika poznał oznaczony "jedynką" Fritz. Na jego drodze stanie były najlepszy reprezentant USA, Jack Sock. Nagrodzony dziką kartą Amerykanin po trzysetowym boju pokonał Ilję Iwaszkę 7:6(2), 4:6, 6:4. Spotkanie trwało trzy godziny i trzy minuty, a tenisista gospodarzy zrewanżował się Białorusinowi za ubiegłoroczną porażkę w eliminacjach do zawodów w Cincinnati.

Dla notowanego obecnie na 141. miejscu w rankingu ATP Socka był to pierwszy mecz w sezonie 2023. Sześć lat temu był ósmą rakietą świata, ale potem jego karierę zahamowały kontuzje. Jak przyznał po poniedziałkowym zwycięstwie, nie poleciał w styczniu do Australii, lecz zrobił sobie dłuższą przerwę od startów, aby jak najlepiej dostosować ciało do wysiłku.

- Miałem kilka trudnych lat i fajnie było wrócić do rywalizacji. Takie mecze sprawiają, że warto iść dalej. To zwycięstwo sprawia również, że czuję się świetnie. Jestem podekscytowany, aby iść dalej - powiedział Sock w pomeczowym wywiadzie.

W II rundzie zmierzy się z Fritzem, z którym ma bilans 2-3 w głównym cyklu. Co ciekawe obaj spotkali się ze sobą w zeszłym roku w Dallas. Wówczas Sock przegrał wyraźnie z wyżej notowanym rodakiem 1:6, 4:6.

Poniedziałek upłynął również pod znakiem dokończenia dwustopniowych eliminacji. Swoje finałowe pojedynki wygrali w dwóch setach Amerykanie Zachary Svajda, Brandon Holt, Alex Rybakov oraz doświadczony Hiszpan Fernando Verdasco.