Szwajcarka z szansą na drugi tytuł w 2023 roku. Koniec marszu Chinki

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Belinda Bencić
PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Belinda Bencić

Belinda Bencić wygrała kolejny mecz bez straty seta i zameldowała się w finale turnieju WTA 500 w Abu Zabi. Ludmiła Samsonowa zatrzymała Chinkę Qinwen Zheng.

W Abu Zabi wyłonione zostały finalistki. Pierwszą została Belinda Bencić (WTA 9), która pokonała 6:2, 6:3 Beatriz Haddad Maię (WTA 14). Mistrzyni olimpijska pozostaje bez straconego seta w turnieju. W poprzednich rundach Szwajcarka odprawiła Ukrainkę Martę Kostiuk i Amerykankę Shelby Rogers. Dla odmiany Brazylijka miała za sobą trzysetowe mecze z Czeszką Marie Bouzkovą oraz Kazaszkami Julią Putincewą i Jeleną Rybakiną.

W ciągu 92 minut Bencić zaserwowała cztery razy i zdobyła 20 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła jeden break point i wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Szwajcarka wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie meczów z Haddad Maią.

Więcej emocji dostarczył drugi półfinał. Ludmiła Samsonowa (WTA 19) zwyciężyła 6:4, 1:6, 6:4 Qinwen Zheng (WTA 29). W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które była reprezentantka Włoch uzyskała na 2:1. W drugiej partii dominowała Chinka, która jedynego gema straciła przy 5:0. W decydującej odsłonie tenisistki długo utrzymywały podanie. Jedyne przełamanie Samsonowa uzyskała w 10. gemie.

W trwającym dwie godziny i 19 minut meczu obie tenisistki uzyskały po dwa przełamania. Samsonowa zaserwowała 10 asów, o pięć mniej niż jej rywalka. Wywalczyła o jeden punkt mniej (86-87), ale objęła prowadzenie 2-1 w bilansie spotkań z Zheng. Chinka w ćwierćfinale wyeliminowała najwyżej rozstawioną Darię Kasatkinę.

Dla Samsonowej będzie to piąty finał w WTA Tour. Cztery poprzednie wygrała. Nie było na nią mocnych w Berlinie (2021) oraz w Waszyngtonie, Cleveland i Tokio (2022). Bencić ma bilans finałów 7-9. Jeden tytuł już w tym roku zdobyła (Adelajda). Poza igrzyskami olimpijskimi (2021) Szwajcarka triumfowała jeszcze w Eastbourne i Toronto (2015) w Dubaju i Moskwie (2019) oraz w Charleston (2022).

Samsonowa wygrała wszystkie trzy dotychczasowe mecze z Bencić. Trzy razy trafiły na siebie w 2021. W Berlinie (finał) oraz w Billie Jean King Cup stoczyły trzysetowe batalie. W Luksemburgu Szwajcarka przegrała 1:6, 4:6.

Mubadala Abu Dhabi Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) WTA 500, kort twardy, pula nagród 780,6 tys. dolarów sobota, 11 lutego

półfinał gry pojedynczej:

Belinda Bencić (Szwajcaria, 2) - Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 6) 6:2, 6:3 Ludmiła Samsonowa (8) - Qinwen Zheng (Chiny) 6:4, 1:6, 6:4

Źródło artykułu: WP SportoweFakty