Stephens bez strat w Austin. Szokująca porażka jednej z faworytek

Sloane Stephens ma za sobą kolejny mecz w turnieju WTA 250 w Austin. Amerykańska tenisistka odprawiła Brytyjkę Heather Watson. W nieprawdopodobnych okolicznościach z turniejem pożegnała się rozstawiona z numerem trzecim Anastazja Potapowa.

Anastazja Potapowa PAP/EPA / MIGUEL SIERRA / Na zdjęciu: Anastazja Potapowa
W Austin wyłonione zostały cztery ćwierćfinalistki. Jedną z nich została Sloane Stephens (WTA 51), najbardziej znana uczestniczka turnieju. Mistrzyni US Open 2017 pokonała 6:4, 6:4 Heather Watson (WTA 145). W drugim secie Amerykanka nie uniknęła przestoju. Prowadziła 4:0, by stracić cztery gemy z rzędu. Ostudziła zapał Brytyjki i po 86 minutach zameldowała się w ćwierćfinale.

Stephens obroniła siedem z 11 break pointów i wykorzystała sześć z 10 szans na przełamanie. Amerykanka wystąpiła w dwóch wielkoszlemowych finałach. W US Open 2017 triumfowała po zwycięstwie nad Madison Keys. W Rolandzie Garrosie 2018 uległa Simonie Halep.

Niesłychany przebieg miało spotkanie Anastazji Potapowej (WTA 28) z Katie Volynets (WTA 92). Pierwsza z nich prowadziła 5:0 w trzecim secie i miała piłkę meczową, ale przegrała 7:5, 2:6, 5:7. W ostatnich sześciu gemach zdobyła zaledwie pięć punktów.

W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu Potapowa wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. Volynets na przełamanie zamieniła osiem z 11 okazji. Było to pierwsze starcie tych tenisistek. Kolejną rywalką Amerykanki będzie jej rodaczka Peyton Stearns (WTA 137), która wygrała 6:3, 7:5 z Mirjam Björklund (WTA 151). Reprezentantka USA wróciła z 1:3 w pierwszym i z 0:2 w drugim secie.

Warwara Graczewa (WTA 88) zwyciężyła 6:3, 6:7(5), 6:1 Annę Blinkową (WTA 72). W pierwszym secie pogromczyni Magdy Linette z poprzedniej rundy od 1:3 zdobyła pięć gemów z rzędu. W drugim dwa razy serwowała po wygraną, przy 5:4 i 6:5. Doszło jednak do trzeciego seta, w którym emocji nie było. Graczewa jedynego gema straciła przy 5:0. W ćwierćfinale czeka ją starcie ze Stephens.