Efektowne otwarcie mistrzyni Australian Open. Zaskakująca porażka Chorwatki

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
PAP/EPA / / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka

Aryna Sabalenka wkroczyła do akcji w Indian Wells (WTA 1000). Mistrzyni Australian Open błyskawicznie rozprawiła się z Jewgieniją Rodiną. Niespodziewanie odpadła Donna Vekić, która przegrała z Łesią Curenko.

W styczniu w Australian Open Aryna Sabalenka (WTA 2) odniosła pierwszy wielkoszlemowy triumf w singlu. Pod koniec lutego w Dubaju odpadła w ćwierćfinale po porażce 6:0, 6:7(2), 1:6 z Barborą Krejcikovą. W piątek wiceliderka rankingu ruszyła do boju w Indian Wells. Na początek rozbiła 6:2, 6:0 Jewgieniję Rodinę (WTA 427).

W ciągu 65 minut Sabalenka zaserwowała pięć asów i wywalczyła 24 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zniwelowała cztery break pointy i spożytkowała pięć z 12 szans na przełamanie. Bilans jej tegorocznych meczów to teraz 14-1.

Donna Vekić (WTA 23) przegrała 6:2, 2:6, 2:6 z Łesią Curenko (WTA 95). W trzecim secie Chorwatka od 2:0 straciła sześć gemów z rzędu. W ciągu godziny i 57 minut popełniła osiem podwójnych błędów. Ukrainka odparła dziewięć z 13 break pointów i zamieniła na przełamanie sześć z 10 szans. Vekić w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w Monterrey. Curenko będzie kolejną rywalką Sabalenki.

Barbora Krejcikova (WTA 16) w 69 minut rozbiła 6:1, 6:2 Dajanę Jastremską (WTA 142). Czeszka dwa razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 12 break pointów. To dla niej siódmy z rzędu wygrany mecz. Pod koniec lutego zdobyła tytuł w Dubaju. Pokonała tam cztery tenisistki z Top 10 rankingu, w tym w finale Igę Świątek.

Petra Kvitova (WTA 15) wróciła z 3:5 w drugim secie i pokonała 6:1, 7:5 Elizabeth Mandlik (WTA 155). Spotkanie trwało 86 minut. Amerykanka popełniła dziewięć podwójnych błędów. Czeszka zgarnęła 25 z 29 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z 14 break pointów. W II rundzie dojdzie do konfrontacji wielkoszlemowych mistrzyń. Kvitova zmierzy się z Jeleną Ostapenko.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA) WTA 1000, kort twardy, pula nagród 8,8 mln dolarów piątek, 10 marca

II runda gry pojedynczej:

Aryna Sabalenka (2) - Jewgienija Rodina 6:2, 6:0 Weronika Kudermetowa (11) - Anna Blinkowa 6:3, 6:4 Petra Kvitova (Czechy, 15) - Elizabeth Mandlik (USA, WC) 6:1, 7:5 Barbora Krejcikova (Czechy, 16) - Dajana Jastremska (Ukraina, WC) 6:1, 6:2 Rebecca Peterson (Szwecja, Q) - Shuai Zhang (Chiny, 22) 3:0 i krecz Łesia Curenko (Ukraina, Q) - Donna Vekić (Chorwacja, 29) 2:6, 6:2, 6:2