Ukraińska mama zagrała z Białorusinką. Awans Chinki po maratonie

Elina Switolina zanotowała pierwszy od ponad roku występ w turnieju rangi WTA 1000. W środę w Madrycie Ukrainka przegrała z Alaksandrą Sasnowicz.

Elina Switolina WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Elina Switolina
W październiku Elina Switolina (WTA 1088) urodziła córkę. Na korty wróciła w kwietniu tego roku w Charleston. Był to jej pierwszy występ od marca 2021 (Miami). W obecnym sezonie jak na razie wygrała jeden mecz. W szwajcarskim Chiasso (ITF) pokonała Elenę-Gabrielę Ruse. W Madrycie Ukrainka odpadła w I rundzie po porażce 4:6, 5:7 z Alaksandrą Sasnowicz (WTA 47).

W pierwszym secie Sasnowicz uzyskała dwa przełamania i odskoczyła na 3:0. Switolina część strat odrobiła i zbliżyła się na 2:3. Na więcej rywalka jej nie pozwoliła. W drugiej partii Ukrainka prowadziła 3:1, ale od razu oddała przewagę. W końcówce Sasnowicz od 4:5 zdobyła trzy gemy z rzędu.

W ciągu 99 minut Switolina wykorzystała dwa z sześciu break pointów. Sasnowicz na przełamanie zamieniła cztery z ośmiu szans. Było to trzecie spotkanie tych tenisistek. Dwa razy trafiły na siebie w Brisbane. W 2018 w finale Ukrainka nie dała szans rywalce (6:2, 6:1). Rok później Switolina przegrała w trzech setach. Kolejną rywalką Sasnowicz będzie Czeszka Marie Bouzkova.

Switolina w swoim dorobku ma 16 tytułów w WTA Tour. Największy triumf odniosła w 2018 roku, gdy w Singapurze wygrała WTA Finals. W wielkoszlemowych turniejach dwa razy awansowała do półfinału, w 2019 w Wimbledonie i US Open. W igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyła brązowy medal. W rankingu Ukrainka najwyżej była notowana na trzecim miejscu.

Anna Kalinska (WTA 62) zwyciężyła 2:6, 6:4, 6:4 Brendę Fruhvirtovą (WTA 145). W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu 16-letnia Czeszka zaserwowała osiem asów. Jej rywalka nie miała ani jednego, a popełniła 12 podwójnych błędów. Słaby serwis nie przeszkodził Kalinskiej w awansie. Zdobyła o cztery punkty mniej (78-82), ale te najważniejsze padły jej łupem. W II rundzie zmierzy się z Kazaszką Jeleną Rybakiną.

Xiyu Wang (WTA 65) wygrała 6:7(2), 6:3, 6:4 z Warwarą Graczewą (WTA 43) po dwóch godzinach i 44 minutach. Chinka trzy razy oddała podanie, a uzyskała pięć przełamań. Wywalczyła o 10 punktów więcej (111-101). Kolejną jej rywalką będzie Kanadyjka Bianca Andreescu, mistrzyni US Open 2019.