Obronione piłki setowe i nokaut w drugim secie. Fręch odprawiła doświadczoną Czeszkę

Magdalena Fręch była w opałach w pierwszym secie, ale obroniła sześć piłek setowych. W drugiej partii Polka nie dała szans Czeszce Barborze Strycovej i jest w kolejnej rundzie turnieju WTA 250 w Birmingham.

Magdalena Fręch Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Magdalena Fręch
Magdalena Fręch (WTA 72) w Birmingham do głównej drabinki weszła po przejściu dwustopniowych kwalifikacji. We wtorek jej rywalką była 37-letnia Barbora Strycova (WTA 690), półfinalistką Wimbledonu 2019. Czeszka w maju 2021 zakończyła karierę, ale w kwietniu 2023 roku wróciła do rywalizacji. Polka wróciła z 3:5 oraz obroniła sześć piłek setowych w pierwszym secie i wygrała 7:6(3), 6:1.

W pierwszych gemach tenisistki dosyć pewnie utrzymywały podanie. Strycova wykorzystywała bogatą paletę swoich zagrań i często chciała kończyć akcje przy siatce. Fręch bazowała na rzetelnej pracy na linii końcowej, ale gdy tylko miała szansę meldowała się w strefie woleja i kilka razy zaskoczyła rywalkę dobrymi atakami.

Na korcie trwała próba sił. Fręch dzielnie się broniła i wyprowadzała kontry. Zmieniała kierunki i rytm, grała slajsy, piłki wysokie i niskie, krótkie i długie. Robiła wszystko, aby wybijać rywalkę z uderzenia. Polka jako pierwsza wypracowała sobie break pointa, ale Strycova obroniła go w siódmym gemie.

Niewykorzystana okazja zemściła się na Fręch. W ósmym gemie sprytna i skuteczna Strycova przypuściła szturm. Polka odparła pierwszy break point, ale drugi został przez Czeszkę wykorzystany pewnym wolejem. Była 16. tenisistka rankingu pogubiła się i nie zakończyła seta serwisem. Oddała podanie podwójnym błędem.

Końcówka dostarczyła dużych emocji. W 10. gemie Fręch wyszła obronną ręką z niemal beznadziejnej sytuacji. Obroniła sześć piłek setowych, z czego trzy przy 0-40. Ostatnie słowo należało do Polki, która pokazała agresywniejszy tenis w tie breaku. Wspaniały kros bekhendowy dał jej trzy piłki setowe. Wykorzystała już pierwszą udanym skrótem.

Drugi set stał pod znakiem dominacji Fręch. Dwa kończące forhendy dały jej dwa przełamania i prowadzenie 4:0. Strycova była zniechęcona i popełniała więcej błędów. Czeszka miała swoje szanse, ale nie potrafiła ich wykorzystać. W piątym gemie solidna w ważnych momentach Polka wyszła obronną ręką ze stanu 0-40, a w siódmym odparła jeszcze jeden break point. Strycova zniwelowała pierwszą piłkę meczową wolejem, a drugą Fręch spożytkowała asem.

W ciągu godziny i 46 minut Strycova zaserwowała siedem asów, Fręch miała dwa. Polka obroniła 11 z 12 break pointów, a wykorzystała trzy z pięciu szans na przełamanie. Zdobyła o 16 punktów więcej od Czeszki (80-64). Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Kolejną rywalką Fręch będzie Rumunka Sorana Cirstea.

Rothesay Classic Birmingham, Birmingham (Wielka Brytania)