Dzień sensacji. Jelena Rybakina straciła szanse na tytuł

Dzień sensacji w turnieju WTA 500 w Berlinie! Jelena Rybakina straciła szanse na tytuł. Mistrzyni Wimbledonu odpadła po porażce z Donną Vekić. Z rywalizacją pożegnała się też Wiktoria Azarenka.

Jelena Rybakina Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Jelena Rybakina
Jelena Rybakina (WTA 3) zanotowała pierwszy występ od Rolanda Garrosa. W Paryżu oddawała walkowerem mecz III rundy z powodu choroby. Na trawie w Berlinie Kazaszka wygrała tylko jeden mecz. W środę odpadła po porażce 7:6(1) 3:6, 4:6 z Donną Vekić (WTA 23).

Na pierwsze w meczu przełamanie trzeba było czekać bardzo długo. Po przegraniu pierwszego seta w tie breaku, w drugim Vekić objęła prowadzenie 4:2. Chorwatka do końca utrzymała przewagę. O losach trzeciej partii również rozstrzygnęło jedno przełamanie. Rybakina oddała podanie przy 3:3 i nie zdołała odrobić straty.

Spotkanie trwało dwie godziny i 14 minut. Rybakina zaserwowała 15 asów, z czego osiem w pierwszym secie. Vekić obroniła dwa break pointy i wykorzystała dwie z siedmiu szans na przełamanie. Było to drugie starcie tych tenisistek. W 2021 roku w igrzyskach olimpijskich w Tokio lepsza okazała się Kazaszka.

Vekić odniosła 12. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, drugie w tym roku. W finale turnieju w Monterrey pokonała Caroline Garcię. Kolejną rywalką Chorwatki będzie Elina Awanesjan (WTA 81), która odrodziła się ze stanu 1:6, 0:2 i zwyciężyła 1:6, 6:3, 6:2 Annę Blinkową (WTA 44).

Petra Kvitova (WTA 9) w 49 minut rozbiła 6:1, 6:1 Nadię Podoroską (WTA 86). Czeszka posłała pięć asów i spożytkowała pięć z sześciu break pointów. Nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie. Caroline Garcia (WTA 4) wygrała 6:3, 6:2 z Jaimee Fourlis (WTA 218). W ciągu 88 minut Francuzka zgarnęła 21 z 24 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Wykorzystała trzy z 10 break pointów.

Nadrobione zostały też zaległości spowodowane deszczem. Dokończono bądź rozegrano w całości pięć meczów I rundy. Niespodzianką zakończyło się starcie Białorusinek. Wiktoria Azarenka (WTA 19) wykorzystała tylko jeden z sześciu break pointów i uległa 4:6, 4:6 Alaksandrze Sasnowicz (WTA 70).

Bianca Andreescu (WTA 35) przegrała 6:7(0), 5:7 z Marketą Vondrousovą (WTA 53). W drugim secie kanadyjska mistrzyni US Open 2019 roztrwoniła prowadzenie 4:1. W trwającym godzinę i 40 minut meczu Czeszka zniwelowała pięć z siedmiu break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z sześciu szans.

Maria Sakkari (WTA 8) pokonała 6:4, 6:1 Alize Cornet (WTA 60). Greczynka odparła 13 z 15 break pointów i spożytkowała pięć z dziewięciu szans na przełamanie. Podwyższyła na 4-1 bilans spotkań z Francuzką. Tenisistki te zmierzyły się w drugim kolejnym turnieju. W ubiegłym tygodniu lepsza okazała się Cornet.