Szokująca porażka byłej liderki rankingu! Przegrała z tenisistką notowaną na 225. miejscu

Kolejna gwiazda pożegnała się z Wimbledonem! Finalistka londyńskiej imprezy z 2021 roku, Karolina Pliskova przegrała z Serbką Nataliją Stevanović, notowaną na 225. miejscu w rankingu.

Karolina Pliskova Getty Images / Mark Kolbe / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Karolina Pliskova (WTA 19) wcześniej tylko raz odpadła z Wimbledonu w I rundzie, w debiucie w 2012 roku. Po 11 latach ponownie przeżyła gorycz porażki na tak wczesnym etapie. W środę przegrała 2:6, 3:6 z Nataliją Stevanović (WTA 225).

W pierwszym secie wyrównana walka trwała tylko do stanu 2:2. Później Stevanović nadspodziewanie łatwo zdobyła cztery kolejne gemy. W drugiej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Serbka uzyskała w drugim gemie. W końcówce emocji nie brakowało. Przy 2:5 Pliskova obroniła cztery piłki meczowe, z czego trzy przy 0-40. Więcej Czeszka nie zdziałała i sensacja stała się faktem.

Spotkanie trwało 65 minut. Pliskova nie uzyskała żadnego przełamania, a miała na to tylko jedną okazję. Stevanović wykorzystała trzy z dziewięciu break pointów. Serbka wywalczyła 23 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 19 kończących uderzeń przy 15 niewymuszonych błędach. Czeszce naliczono 14 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Dla Pliskovej był to 11. występ w Wimbledonie. W 2021 roku dopiero w finale uległa Australijce Ashleigh Barty. Poza tym Czeszka w Londynie ani razu nie awansowała do ćwierćfinału. Z drugiego z rzędu wielkoszlemowego turnieju odpadła w I rundzie. Miesiąc temu z Rolanda Garrosa wyeliminowała ją Amerykanka, mistrzyni US Open 2017. Pliskova może się pochwalić jeszcze jednym wielkoszlemowym finałem. Osiągnęła go w US Open 2016. Była liderką rankingu łącznie przez osiem tygodni.

Stevanović w wieku 28 lat notuje wielkoszlemowy debiut. Do głównej drabinki weszła po przejściu kwalifikacji. Pokonała w nich Greczynkę Valentini Grammatikopoulou, Amerykankę Elizabeth Mandlik i Hiszpanką Marinę Bassols Riberę. Kolejną rywalką Serbki będzie Tamara Korpatsch (WTA 122), która pokonała 1:6, 6:4, 6:2 Carol Zhao (WTA 166). Niemka wywalczyła o pięć punktów więcej od Kanadyjki (75-70).

Warwara Graczewa (WTA 41) wygrała 6:2, 6:4 z Camilą Giorgi (WTA 48). W ciągu 86 minut Włoszka wykorzystała tylko jeden z sześciu break pointów, a cztery razy oddała podanie. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 21 kończących uderzeń przy 27 niewymuszonych błędach. Reprezentantka Francji miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i osiem pomyłek.

Katie Boulter (WTA 89) pokonała 7:6(4), 6:2 Darię Saville (WTA 231). W tie breaku pierwszego seta Brytyjka od 2-4 zdobyła pięć punktów z rzędu. Druga partia należała już zdecydowanie do niej. W trwającym godzinę i 57 minut meczu reprezentantka gospodarzy miała aż 30 akcji przy siatce i wywalczyła 23 punkty. Obroniła pięć z siedmiu break pointów i spożytkowała cztery z pięciu okazji na przełamanie. Boulter naliczono 40 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Saville zanotowano 10 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)