Pięciosetowy bój o półfinał Wimbledonu. Debiutant postraszył faworyta

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Neil Hall / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
PAP/EPA / Neil Hall / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew

Danił Miedwiediew potrzebował pięciu setów, aby pokonać Christophera Eubanksa w 1/4 finału rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2023. Dla 27-latka z Moskwy to pierwszy w karierze awans do półfinału tego turnieju.

Christopher Eubanks był rewelacją Wimbledonu 2023. W swoim debiutanckim występie w tym turnieju Amerykanin doszedł do ćwierćfinału i niewiele zabrakło, by awansował jeszcze dalej. W środę zmusił do najwyższego wysiłku Daniła Miedwiediewa, ale ostatecznie przegrał z rozstawionym z numerem trzecim moskwianinem 4:6, 6:1, 6:4, 6:7(4), 1:6.

Po pierwszym secie, spokojnie wygranym przez Miedwiediewa, obraz meczu nieoczekiwanie uległ zmianie. Spektakularnie grający Eubanks zaczął niesamowicie serwować i uderzać forhendem, skutecznie też atakował przy siatce i w efekcie w dwóch kolejnych partiach oddał faworyzowanemu rywalowi ledwie pięć gemów.

Miedwiediew sprawiał wrażenie zaskoczonego obrotem spraw i był coraz bardziej sfrustrowany. W pewnym momencie wdał się w niepotrzebną dyskusję z sędzią stołkowym, za co otrzymał ostrzeżenie, oraz prowokował wyraźnie wspierającą Eubanksa publiczność.

Moskwianin jednak pokazał klasę i wybronił się z trudnej sytuacji. W czwartym secie przechylił szalę na swoją korzyść w tie breaku, a w piątym zdominował przeciwnika i po trudniejszej niż mógł się spodziewać rywalizacji odniósł zwycięstwo.

W ciągu dwóch godzin i 57 minut gry Miedwiediew zaserwował 28 asów, trzy razy został przełamany, wykorzystał cztery z siedmiu break pointów, posłał 52 zagrania kończące oraz popełnił 13 niewymuszonych błędów. Z kolei Eubanksowi zapisano 17 asów, aż 74 uderzenia wygrywające i 55 pomyłek własnych.

Tym samym 27-letni Miedwiediew awansował do pierwszego półfinału w swoim piątym starcie w Wimbledonu. Ogółem na poziomie 1/2 finału imprezy Wielkiego Szlema zameldował się po raz piąty. Jego kolejnym rywalem będzie Carlos Alcaraz.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 44,7 mln funtów środa, 12 lipca