Popisowy mecz Carlosa Alcaraza. Będzie finał marzeń w Wimbledonie!

Carlos Alcaraz bez straty seta pokonał Daniła Miedwiediewa w półfinale rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2023. Dzięki temu dojdzie do finału marzeń - Hiszpan zmierzy się z Novakiem Djokoviciem.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / Tolga Akmen / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
Przystępując do półfinału Wimbledonu 2023, Carlos Alcaraz miał w dorobku 45 wygranych meczów w tym sezonie i był pod tym względem drugim najskuteczniejszym tenisistą. W piątek zmierzył się z liderem tej klasyfikacji, Daniłem Miedwiediewem (46 zwycięskich spotkań). Spotkanie zapowiadało się na bardzo wyrównane, ale okazało się jednostronne - 20-latek z Murcji zaskakująco gładko pokonał moskwianina 6:3, 6:3, 6:3.

Po wyrównanym początku Alcaraz przejął inicjatywę na korcie. W ósmym gemie wywalczył break pointa, przy którym popisał się bajecznym returnem, po czym zakończył pierwszego seta.

Druga partia miała identyczny przebieg. Najwyżej rozstawiony Hiszpan znów bezbłędnie spisywał się przy własnym podaniu, wykorzystał też słabszy moment serwisowy przeciwnika i po 70 minutach rywalizacji wyszedł na prowadzenie 2-0.

Oznaczony "trójką" Miedwiediew w piątek nie miał sposobu na świetne dysponowanego Alcaraza. Hiszpan skuteczniej serwował, gra w sposób bardziej urozmaicony, lepiej returnował i wygrywał większość wymian, zwłaszcza w ważnych momentach.

Trzeci set był huśtawką nastrojów dla obu stron. Obaj niespodziewanie zaczęli się zmagać z kłopotami przy własnych podaniach. W tej odsłonie doszło aż do pięciu przełamań. Trzy z nich zdobył Alcaraz i dzięki temu wyszedł na 5:3. Serwując po zwycięstwo, Hiszpan wytrzymał presję. Zwieńczył spotkanie minięciem z forhendu i mógł celebrować pierwszy w karierze awans do finału Wimbledonu.

Alcaraz w piątek zaserwował cztery asy, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z 14 break pointów, posłał 27 zagrań kończących i popełnił 17 niewymuszonych błędów. Z kolei Miedwiediew zapisał na swoim koncie pięć asów, 24 uderzenia wygrywające oraz 19 pomyłek własnych.

Tym samym Alcaraz został trzecim w historii hiszpańskim finalistą Wimbledonu po Manuelu Santanie i Rafaelu Nadalu. Będzie to zarazem drugi w karierze wielkoszlemowy finał. Poprzedni, US Open 2022, wygrał.

O tytuł, w niedzielę, Alcaraz zmierzy się z siedmiokrotnym mistrzem Wimbledonu i obrońcą trofeum, Novakiem Djokoviciem. Będzie to trzeci mecz pomiędzy tymi tenisistami. Oba poprzednie rozegrali na mączce - w zeszłym roku w Madrycie zwyciężył Hiszpan, a przed miesiącem w półfinale Rolanda Garrosa lepszy okazał się Serb.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)