Droga przez mękę jednej z faworytek. Efektowny awans młodej Czeszki

Ons Jabeur walczyła nie tylko z rywalką, ale też z własną niedyspozycją. Tunezyjka zwyciężyła Camilę Osorio w dwóch zaciętych setach w wielkoszlemowym US Open 2023 w Nowym Jorku.

Ons Jabeur PAP/EPA / SARAH YENESEL / Na zdjęciu: Ons Jabeur
Drugiego dnia do rywalizacji w US Open przystąpiła Ons Jabeur (WTA 5), finalistka imprezy sprzed roku. Tunezyjka miała trudne otwarcie. Rywalizowała nie tylko z rywalką, ale też z własnym osłabieniem fizycznym (w pierwszym secie korzystała z interwencji medycznej i miała mierzone ciśnienie). Ostatecznie pokonała 7:5, 7:6(4) Camilę Osorio (WTA 68).

W pierwszym secie Jabeur prowadziła 4:1, by później przegrywać 4:5. Trzy ostatnie gemy padły jej łupem. Przy 6:5 obroniła cztery break pointy i wykorzystała pierwszą piłkę setową. W drugiej partii Tunezyjka z 1:3 wyszła na 5:3. Miała duże problemy z przypieczętowaniem awansu. Zmarnowała dwie piłki meczowe, dwa razy oddała podanie. Spotkanie zakończyła dopiero w tie breaku.

Kolejną rywalką Jabeur będzie 18-letnia Linda Noskova (WTA 41), która w 52 minuty rozbiła 6:2, 6:1 Madison Brengle (WTA 103). Czeszka wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Naliczono jej 34 kończące uderzenia i 24 niewymuszone błędy. Amerykance zanotowano pięć piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

Ludmiła Samsonowa (WTA 15) zwyciężyła 7:6(3), 6:3 Claire Liu (WTA 69). W ciągu 98 minut rosyjska tenisistka posłała sześć asów i wywalczyła 34 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Raz została przełamana, a spożytkowała dwa z trzech break pointów. W II rundzie czeka ją starcie z Tamarą Korpatsch (WTA 75), która uzyskała cztery przełamania i wygrała 6:3, 6:2 z Iriną-Camelią Begu (WTA 43).

Marie Bouzkova (WTA 31) pokonała 7:5, 6:4 Ashlyn Krueger (WTA 120). Czeszka wróciła ze stanu 1:4 w pierwszym secie. W trwającym godzinę i 53 minuty meczu zniwelowała dziewięć z 12 break pointów i wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie. Pokusiła się o 19 kończących uderzeń przy 14 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała 37 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek.