Jan Zieliński wykorzystał szansę. Jeden z rywali miał ciężką noc

Jan Zieliński i Hugo Nys awansowali do III rundy gry podwójnej wielkoszlemowego US Open 2023. Polsko-monakijska para nie straciła seta z duetem Laslo Djere i Marc-Andrea Huesler.

Rafał Smoliński
Jan Zieliński PAP / Marcin Cholewiński / Na zdjęciu: Jan Zieliński
Rozstawieni z dziewiątym numerem Jan Zieliński i Hugo Nys odnieśli drugie zwycięstwo w Nowym Jorku. Tym razem ich przeciwnikami byli Laslo Djere i Marc-Andrea Huesler. Polsko-monakijski duet zwyciężył Serba i Szwajcara w 100 minut 6:3, 7:6(4).

Na korzyść warszawianina i jego partnera działało to, że Djere kończył swój pojedynek z Novakiem Djokoviciem po godz. 1:30 w nocy czasu lokalnego. Położył się zatem późno spać i miał problem z regeneracją. Organizatorzy i tak wykazali się wystarczającą wyrozumiałością, planując rozpoczęcie meczu na godz. 16:00 czasu miejscowego.

W pierwszym secie Zieliński i Nys nie dali się zaskoczyć. Nie pozwolili przeciwnikom na wypracowanie choćby jednego break pointa i cierpliwie czekali na swoje szanse. Już w czwartym gemie wywalczyli przełamanie i od tego momentu kontrolowali sytuację na korcie. Premierową odsłonę rozstrzygnęli więc dosyć pewnie.

Schody zaczęły się w drugiej partii, gdy Djere i Huesler zdobyli breaka na 2:0. Polsko-monakijski duet natychmiast zareagował przełamaniem powrotnym, po czym gra się wyrównała. Przy stanie po 4 doszło do morderczego gema, złożonego aż z 28 punktów, który zakończył się breakiem na korzyść naszego reprezentanta i jego partnera.

Ale po zmianie stron Zieliński i Nys nie zakończyli spotkania przy własnym serwisie. Zmarnowali piłkę meczową i stracili podanie. Ponieważ więcej przełamań już nie było, decydujący okazał się tie-break. W 13. gemie polsko-monakijska para wypracowała trzypunktową przewagę po zmianie stron, której już nie oddała. Przy trzeciej piłce meczowej spotkanie dobiegło końca.

Zieliński i Nys awansowali do III rundy turnieju debla wielkoszlemowego US Open 2023. Teraz ich przeciwnikami będą rozstawieni z siódmym numerem doświadczeni debliści, Santiago Gonzalez i Edouard Roger-Vasselin. Meksykanin i Francuz (obaj rocznik 1983) mogą się pochwalić świetnymi wynikami w tegorocznym głównym cyklu. Wygrali bowiem trzy turnieje: w Marsylii, Miami i Los Cabos, dzięki czemu mają ogromną szansę na występ w ATP Finals.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 65 mln dolarów
sobota, 2 września

II runda gry podwójnej mężczyzn:

Hugo Nys (Monako, 9) / Jan Zieliński (Polska, 9) - Laslo Djere (Serbia) / Marc-Andrea Huesler (Szwajcaria) 6:3, 7:6(4)