Była liderka rankingu rozczarowała w Guadalajarze. Wycofała się kolejna gwiazda

W poniedziałek rozegrano kolejne pojedynki w ramach zawodów WTA 1000 na kortach twardych w Guadalajarze. Ze zmiennym szczęściem startowały byłe liderki rankingu - Wiktoria Azarenka i Karolina Pliskova.

Rafał Smoliński
Karolina Pliskova PAP/EPA / Francisco Guasco / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Oznaczona 16. numerem Karolina Pliskova zmierzyła się w II rundzie z Hailey Baptiste. Czeszka była faworytką tego pojedynku, ale spotkanie okazało się bardzo trudne. To Amerykanka wygrała pierwszego seta po tie-breaku, a w drugim prowadziła już 5:3.

Czeszka zdobyła wówczas cztery kolejne gemy i doprowadziła do remisu w spotkaniu. Potem wysunęła się na 5:2 w decydującej odsłonie, ale nie zamknęła pojedynku. W dziewiątym gemie Baptiste obroniła piłkę meczową, a następnie wyrównała na po 5. O wszystkim zadecydował tie-break i to reprezentantka USA zwyciężyła po morderczym boju 7:6(5), 5:7, 7:6(4). W nagrodę Amerykanka zmierzy się z Caroline Garcią lub Alaksandrą Sasnowicz.

Do 1/8 finału po trzysetowym spotkaniu awansowała również Weronika Kudermetowa. Rosjanka pokonała Kanadyjkę Eugenie Bouchard 6:2, 6:7(4), 6:4, a potrzebowała do tego dwóch godzin i 49 minut. W dwóch setach rozstrzygnęły się derby Włoch. Martina Trevisan niespodziewanie wygrała ze swoją rodaczką Jasmine Paolini 7:5, 6:2 i w III rundzie może być rywalką najwyżej rozstawionej Ons Jabeur. Tunezyjka zmierzy się we wtorek na inaugurację z Amerykanką Alycią Parks.

W poniedziałek ze startu w Guadalajarze wycofały się dwie tenisistki z Top 20. Najpierw o takim kroku poinformowała Brazylijka Beatriz Haddad Maia, która pokaleczyła sobie dłonie (więcej tutaj). Następnie zrezygnowała Szwajcarka Belinda Bencić, która otrzymała na początek wolny los. Jej miejsce w drabince zajęła "szczęśliwa przegrana" z eliminacji Elvina Kalieva. To ona została rywalką Taylor Townsend. Ich pojedynek został przerwany przy stanie 6:1, 5:5 dla wyżej notowanej z Amerykanek i zostanie dokończony we wtorek.

Udało się rozegrać wszystkie pozostałe mecze I rundy. Była liderka rankingu WTA, Wiktoria Azarenka, nie dała żadnych szans Amerykance Robin Montgomery, zwyciężając zdecydowanie 6:1, 6:1. We wtorek na drodze oznaczonej 10. numerem Białorusinki stanie Ukrainka Dajana Jastremska.

Swoją szansę wykorzystała Sachia Vickery, która w drabince zajęła miejsce Haddad Mai. Amerykanka skorzystała na problemach zdrowotnych Danielle Collins, która skreczowała po rozegraniu tie-breaku pierwszego seta. Vickery zmierzy się we wtorek z kolejną rodaczką, Caroline Dolehide. Odwróciła ona losy spotkania i wygrała z Peyton Stearns 6:7(1), 7:6(5), 7:6(2).

Sofia Kenin, która w sobotę bez powodzenia grała o tytuł w San Diego, szybko przeniosła się do Meksyku, gdzie w poniedziałek zwyciężyła Kanadyjkę Carol Zhao 6:4, 6:3. Pierwsze spotkanie wygrała Ukrainka Marta Kostiuk, która pokonała Kanadyjkę Stacey Fung i będzie we wtorek przeciwniczką Łotyszki Jeleny Ostapenko. Do II rundy awansowały także Amerykanka Emma Navarro, Kolumbijka Emiliana Arango, Włoszka Camila Giorgi i Australijka Storm Hunter. Ta ostatnia zagra z oznaczoną "dwójką" Greczynką Marią Sakkari.

Guadalajara Open Akron, Guadalajara (Meksyk)