Demolka w pierwszym secie, a później zwrot akcji w meczu Ostapenko. Kolejna bitwa Azarenki

Jelena Ostapenko wygrała 6:0 pierwszy set spotkania z Ajlą Tomljanović, ale później rozgorzała twarda walka. Wiktoria Azarenka ma za sobą drugi trzysetowy mecz w Australian Open 2024.

Jelena Ostapenko PAP/EPA / JOEL CARRETT / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko
W czwartkową noc w Australian Open odbyły się dwa mecze z udziałem wielkoszlemowych mistrzyń. Oba były trzysetowe. W rywalizacji Jeleny Ostapenko (WTA 10) z Ajlą Tomljanović (WTA 271) pierwszy set nie zapowiadał dramaturgii, ale niesiona dopingiem swoich kibiców Australijka poderwała się do walki. Ostatecznie do niespodzianki niedoszło i Łotyszka wygrała 6:0, 3:6, 6:4.

W pierwszym secie Ostapenko oddała rywalce zaledwie siedem punktów. W drugiej partii Tomljanović mogła uzyskać przełamanie już w pierwszym gemie, ale Łotyszka obroniła trzy break pointy. To jednak było zwiastunem zwrotu akcji. Australijka od 1:2 zdobyła pięć z sześciu kolejnych gemów. W trzeciej partii nastąpiły trzy przełamania między trzecim a piątym gemem. Dwa z nich uzyskała Ostapenko i nie oddała małej przewagi.

W trwającym godzinę i 42 minuty spotkaniu Łotyszka obroniła osiem z 11 break pointów i wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Zdobyła 11 z 14 punktów przy siatce. Ostapenko posłała 34 kończące uderzenia przy 30 niewymuszonych błędach. Tomljanović zanotowano 15 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

Wiktoria Azarenka (WTA 22) ma za sobą drugie trzysetowe spotkanie w tym roku w Melbourne. W I rundzie złamała opór Camili Giorgi. W czwartek była liderka rankingu zwyciężyła 6:4, 3:6, 6:2 Clarę Tauson (WTA 96) po dwóch godzinach i 15 minutach. Dunka zaserwowała 11 asów, wszystkie w pierwszym i drugim secie. Białorusinka trzy razy oddała podanie, a spożytkowała pięć z 14 szans na przełamanie. Wywalczyła 17 z 21 punktów przy siatce.

W III rundzie dojdzie do starcia wielkoszlemowych mistrzyń. Azarenka (Australian Open 2012 i 2013) zmierzy się z Ostapenko (Roland Garros 2017). Białorusinka była górą we wszystkich trzech ich dotychczasowych meczach. Po raz drugi spotkają się w wielkoszlemowym turnieju. W I rundzie Rolanda Garrosa 2019 Azarenka wygrała 6:4, 7:6(4).