Wyjątkowy mecz Novaka Djokovicia w Australian Open. Serb okrasił go pewnym zwycięstwem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / James Ross / Na zdjęciu: Novak Djoković
PAP/EPA / James Ross / Na zdjęciu: Novak Djoković

W 100. w karierze meczu w rozgrywanym na kortach twardych w Melburne wielkoszlemowym Australian Open Novak Djoković odniósł 92. zwycięstwo. W piątek Serb bez straty seta pokonał Tomasa Martina Etcheverry'ego i awansował do IV rundy.

To nie był zwykły mecz dla Novaka Djokovicia. Rywalizując z Tomasem Martinem Etcheverrym w III rundzie Australian Open 2024, Serb rozgrywał 100. w karierze pojedynek w Melbourne. Został trzecim singlistą, który osiągnął tę barierę, po Rogerze Federerze (117) i Serenie Williams (105). To wyjątkowe spotkanie tenisista z Belgradu okrasił zwycięstwem 6:3, 6:3, 7:6(2).

Najwyżej rozstawiony Djoković zaprezentował o wiele wyższy poziom niż w dwóch poprzednich meczach. Znacznie lepiej serwował i rozgrywał wymiany oraz popełniał mniej błędów. Dwa pierwsze sety wygrał pewnie, tracąc łącznie sześć gemów. Nieco więcej problemów miał w trzecim, w którym nie zdołał przełamać oznaczonego numerem 30. Etcheverry'ego, ale pokazał mistrzowską klasę w tie breaku.

Djoković w piątek zaserwował dziesięć asów, przy własnym podaniu zdobył 65 z 85 rozegranych punktów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów, posłał 34 zagrania kończące i popełnił 35 niewymuszonych błędów.

Dla 36-letniego Djokovicia to 92. w karierze wygrany mecz w Australian Open, a 31. z rzędu. Po raz 63. awansował do IV rundy turnieju wielkoszlemowego, co daje mu drugie miejsce na liście wszech czasów, za Federerem (69). W 1/8 finału w Melbourne zameldował się 16. raz i pod tym względem też ustępuje jedynie Federerowi (18).

- Myślę, że był to mój najlepszy występ w tym turnieju i jestem zadowolony ze sposobu, w jaki zagrałem - powiedział w wywiadzie na korcie 24-krotny mistrz wielkoszlemowy i dziesięciokrotny triumfator Australian Open. Jego kolejnym rywalem będzie Ben Shelton bądź Adrian Mannarino.

Ze znakomitej strony pokazał się również faworyt gospodarzy, Alex de Minaur. Oznaczony numerem dziesiątym Australijczyk w ciągu dwóch godzin i siedmiu minut oddał zaledwie siedem gemów włoskiemu kwalifikantowi, Flavio Cobollemu. Dzięki temu siódmy raz w karierze, a trzeci z rzędu w Melbourne, awansował do 1/8 finału imprezy Wielkiego Szlema.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 86,5 mln dolarów australijskich piątek, 19 stycznia

III runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Tomas Martin Etcheverry (Argentyna, 30) 6:3, 6:3, 7:6(2) Alex de Minaur (Australia, 10) - Flavio Cobolli (Włochy, Q) 6:3, 6:3, 6:1