ATP Paryż: Piąty tytuł w sezonie Djokovica

Novak Djokovic (nr 3) pokonał Gaela Monfilsa (nr 15) 6:2, 5:7, 7:6(3) i wygrał turniej BNP Paribas Masters w hali Bercy w Paryżu (z pulą nagród 2,75 mln euro).

W tym artykule dowiesz się o:

W pierwszym secie Djokovic objął prowadzenie 4:1, a następnie 5:2 utrzymując przewagę przełamania uzyskaną w czwartym gemie. W ósmym gemie Serb zmarnował pierwszą piłkę setową wyrzucając return bekhendowy. Przy drugim setbolu Monfils popełnił podwójny błąd serwisowy.

W drugim secie Djokovic prowadził 3:0 i wszystko wskazywało na to, że będzie to mecz bez historii. Jednak Monfils niesiony dopingiem własnej publiczności podniósł się z kolan i wyrównał na 3:3. Francuz podniósł poziom swojej gry, a Serb z kolei zaczął popełniać coraz więcej niewymuszonych błędów, których nie było u niego w pierwszym secie. W 11. gemie reprezentant gospodarzy returnem forhendowym przełamał rywala, a po chwili zakończył seta przy własnym podaniu.

W decydującym secie Francuz wrócił do gry od stanu 1:4 wygrywając trzy gemy z rzędu. Kolejne gemy nie miały historii, gładko wygrywali je zawodnicy serwujący. W tie breaku Djokovic uzyskał przewagę mini breaka. Objął prowadzenie 4-3 i wygrywając dwa własne podania uzyskał trzy piłki meczowe. Ten emocjonujący i pełen zwrotów akcji mecz zakończył się podwójnym błędem serwisowym Monfils.

Cały mecz trwał dwie godziny i 44 minuty. Monfils zaserwował 12 asów (Djokovic tylko dwa). Serb był lepszy o jedno przełamanie (5-4) i w sumie wygrał o 14 piłek więcej (109-95).

Dla Monfilsa był to pierwszy finał turnieju rangi Masters. Djokovic zdobył swój piąty tytuł w sezonie i drugi z rzędu. Przed tygodniem wygrał on turniej w Bazylei w finale pokonując Rogera Federera. Dla Serb to piąty triumf w imprezie rangi Masters: po Miami i Kanadzie (2007) oraz Rzymie i Indian Wells (2008).

Już za tydzień (początek w niedzielę 22 listopada) rozpoczyna się Turniej Mistrzów (nowa nazwa Barclays ATP World Tour Finals), w którym Djokovic będzie bronił tytuł. Po raz pierwszy impreza ta odbędzie się w Londynie.

BNP Paribas Masters, Paryż-Bercy (Francja)

ATP World Tour Masters 1000, kort twardy w hali, pula nagród 2,75 mln euro

niedziela, 15 listopada 2009

finał gry pojedynczej:

Novak Djokovic (Serbia, 3) - Gael Monfils (Francja, 15) 6:2, 5:7, 7:6(3)

finał gry podwójnej:

Daniel Nestor / Nenad Zimonjic (Kanada/Serbia, 1) - Marcel Granollers / Tommy Robredo (Hiszpania) 6:3, 6:4