Emocje rosną. Świątek goni Sabalenkę

Iga Świątek po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w zawodach WTA w Dosze i dzięki temu zdobyła cenne 1000 punktów. Polska tenisistka zanotowała awans w bardzo ważnym rankingu WTA Race.

Rafał Smoliński
Iga Świątek PAP/EPA / NOUSHAD THEKKAYIL / Na zdjęciu: Iga Świątek
Na taki tydzień w wykonaniu Igi Świątek czekali jej fani na całym świecie. W sobotę polska tenisistka znów zwyciężyła w imprezie Qatar TotalEnergies Open. Sukces ten pozwolił jej umocnić się na czele światowej klasyfikacji (więcej tutaj).

22-latka zanotowała również awans w bardzo ważnym rankingu WTA Race. To na jego bazie tenisistki kwalifikują się do prestiżowej imprezy WTA Finals. Przypomnijmy, że w zeszłym roku nasza reprezentantka triumfowała w Turnieju Mistrzyń, który odbył się w meksykańskim Cancun.

Świątek dopisano już 1000 punktów za zwycięstwo w Dosze. Tym samym przesunęła się ona w klasyfikacji najlepszych tenisistek sezonu z dziewiątej na trzecią pozycję. Jak na razie wywalczyła w 2024 roku 1630 punktów.

Dzięki sukcesowi w Katarze Świątek znacznie zmniejszyła dystans dzielący ją od Aryny Sabalenki. Aktualnie wynosi on 695 punktów. Przypomnijmy, że Białorusinka znalazła się na czele rankingu WTA Race po zwycięstwie w wielkoszlemowym Australian Open. W Dosze nie wystąpiła, dlatego w jej dorobku pozostało 2325 punktów.

Po dużej imprezie rozegranej na Bliskim Wschodzie doszło do wielu roszad w tej klasyfikacji. Na drugie miejsce awansowała Kazaszka Jelena Rybakina, którą Świątek pokonała w sobotnim finale w Dosze. Z kolei finalistka Australian Open, Chinka Qinwen Zheng, zaliczyła spadek z drugiej na czwartą pozycję.

Odnotujmy, że do WTA Finals zakwalifikuje się osiem singlistek oraz osiem par deblowych. Turniej odbędzie się w dniach 3-10 listopada, ale jak na razie nie ustalono dokładnego miejsca jego rozegrania.