Spokojny awans Igi Świątek w Dubaju. Ukrainka powalczyła tylko w drugim secie

Iga Świątek pewnym krokiem zameldowała się w ćwierćfinale turnieju WTA 1000 w Dubaju. Polska tenisistka rozprawiła się z Ukrainką Eliną Switoliną. Pierwszy set był błyskawiczny, a w drugim było trochę walki.

Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
Iga Świątek występ w Dubaju rozpoczęła od odprawienia Sloane Stephens. W środę czekało ją starci z Eliną Switoliną, która w przeszłości była notowana na trzecim miejscu w rankingu. Ukrainka w ubiegłym roku wróciła do rywalizacji po przerwie macierzyńskiej. Po łatwym pierwszym secie, w drugim Polka borykała się z serwisem, ale ostatecznie wygrała 6:1, 6:4.

Świetne returny przyniosły Świątek przełamanie na 3:1 w I secie. Polka od początku była bardzo solidna w każdym elemencie i dyktowała warunki na korcie. Bardzo dobrze przyspieszała grę i wywierała na rywalce presję. Switolina była bezsilna. Znajdowała się często w głębokiej defensywie i miała mało czasu na reakcję. Liderka rankingu poszła za ciosem. Bardzo dobrze przeprowadzony atak dał jej przełamanie na 5:1. Po chwili set dobiegł końca, gdy Ukrainka wpakowała piłkę w siatkę.

Świątek kontynuowała oblężenie. Kapitalnym bekhendem po linii zaliczyła przełamanie na 1:0 w II partii. Później Polce nie szło już tak łatwo i przyjemnie. W czwartym gemie oddała podanie psując bekhend. Switolina nie objęła prowadzenia 3:2, choć miała na to dwie okazje. Od 40-15 straciła cztery punkty z rzędu. Dla Świątek nie było straconej piłki i minięciem bekhendowym po linii wykorzystała break pointa.

Polka nie uniknęła problemów również w kolejnych serwisowych gemach. W szóstym wróciła z 0-30 i asem uzyskała prowadzenie 4:2. W ósmym z opresji nie wybrnęła i oddała podanie wyrzucając bekhend. Switolinie brakowało pewności w ważnych momentach i o zwrocie akcji nie mogło być mowy. Przy 4:4 oddała podanie wyrzucając forhend. W 10. gemie Polka obroniła break pointa, a następnie wykorzystała już pierwszą piłkę meczową kombinacją dobrego serwisu i drajw-woleja.

W całym meczu obie tenisistki miały po sześć break pointów. Świątek dwa razy oddała podanie, a uzyskała pięć przełamań. Polka wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie meczów ze Switoliną. Raszynianka była górą w Rzymie (2021). W ubiegłym sezonie w ćwierćfinale Wimbledonu lepsza okazała się Ukrainka.

Switolina może się pochwalić trzema wielkoszlemowymi półfinałami. Dwa osiągnęła w Wimbledonie (2019, 2023) i jeden w US Open (2019). Ukrainka jest triumfatorką WTA Finals 2018 i brązową medalistką igrzysk olimpijskich w Tokio (2021). W swoim dorobku ma 17 singlowych tytułów w WTA Tour.

Ukrainka jest dwukrotną mistrzynią turnieju w Dubaju (2017, 2018). Najlepszym wynikiem Świątek w tej imprezie jest finał z ubiegłego roku. Przegrała w nim z Czeszką Barborą Krejcikovą.

Kolejną rywalką Świątek będzie w czwartek Qinwen Zheng lub Anastazja Potapowa.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)