Nastolatek pokonał wielkoszlemowego mistrza w Dosze. Najwyżej rozstawieni wykonali zadanie

18-letni Jakub Mensik po trzech tie breakach pokonał Andy'ego Murraya w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Dosze. W 1/4 finału jest też czterech najwyżej rozstawionych uczestników imprezy, na czele z Andriejem Rublowem.

Marcin Motyka
Jakub Mensik PAP/EPA / Mast Irham / Na zdjęciu: Jakub Mensik
Pokonując Alexandre'a Mullera w I rundzie turnieju ATP w Dosze, Andy Murray odniósł premierowe zwycięstwo w sezonie. To jednak nie dodało mu wiatru w żagle. W środę bowiem pożegnał się z imprezą. W 1/8 finału 36-letni Brytyjczyk, trzykrotny mistrz wielkoszlemowy, po ekscytującym, trwającym trzy godziny i 23 minuty widowisku, przegrał 6:7(6), 7:6(3), 6:7(4) z młodszym od siebie o 18 lat Jakubem Mensikiem.

- Nie wiem, co mam powiedzieć. Brakuje mi słów. Jestem szczęśliwy, bo Andy jest niesamowitym tenisistą. Gdy byłem dzieckiem, widziałem jak dwukrotnie wygrał Wimbledon, więc to niewiarygodnie, że mogłem z nim konkurować - mówił w wywiadzie na korcie Mensik, który w środę zaserwował 12 asów i uzyskał trzy breaki.

W swoim debiutanckim ćwierćfinale w głównym cyklu nastoletni Czech zmierzy się z Andriejem Rublowem. Najwyżej rozstawiony moskwianin ani razu nie został przełamany, wykorzystał dwa z czterech break pointów i pokonał 6:3, 6:4 doświadczonego Richarda Gasqueta, posiadacza dzikiej karty.

Karen Chaczanow bez straty seta i serwisu uporał się z Fabianem Marozsanem, dzięki temu odniósł 250. w karierze zwycięstwo w głównym cyklu. W 1/4 finału oznaczony numerem drugim tenisista z Moskwy zagra z Emilem Ruusuvuorim. Fin ograł 6:3, 6:3 Christophera O'Connella.

Pewną wygraną odniósł też trzeci najwyżej rozstawiony uczestnik turnieju, Ugo Humbert. Francuz oddał zaledwie pięć gemów Pawłowi Kotowowi i jego kolejnym rywalem będzie starszy rodak, Gael Monfils. Występujący w Qatar ExxonMobil Open dzięki dzikiej karcie 37-letni gracz z Paryża po prawie dwuipółgodzinnym boju zwieńczonym decydującym tie breakiem okazał się lepszy od Zhizhena Zhanga.

Aleksander Bublik odrobił stratę partii i po 127-minutowym pojedynku wygrał 2:6, 6:3, 6:4 z Martonem Fucsovicsem. O awans do półfinału Kazach, turniejowa "czwórka", powalczy z Alexeiem Popyrinem, który również w trzech setach pokonał Hugo Greniera, kwalifikanta.