Finały World Tour: Del Potro dominuje nad Verdasco

Argentyńczyk Juan Martín del Potro, piąta rakieta świata, pokonał 6:4, 3:6, 7:6 Hiszpana Fernanda Verdasco (ATP 8) w pierwszym spotkaniu drugiej kolejki fazy grupowej finałów cyklu World Tour w Londynie.

Madrytczyk Verdasco może się raczej skupić na przygotowaniach do Pucharu Davisa, bo jego szanse na półfinał Masters zostały poważnie ograniczone. Zostawił jednak dobre wrażenie, znów (jak przeciw Rogerowi Federerowi w niedzielę) urywając seta faworytowi. Del Potro by awansować do półfinału musi pokonać w czwartek Federera.

Ten ostatni, czterokrotny triumfator Masters, gra wieczorem z Andym Murrayem. W decydującej kolejce spotkań w grupie A Szkot będzie faworytem spotkania z debiutującym w tej imprezie Verdasco.

21-letni del Potro w Masters występuje po raz drugi, a przed rokiem także wygrał drugi mecz. Mistrz US Open (porażka z Murrayem w niedzielę) lubi chyba nawiązywać do historii, bo Verdasco pokonał tak samo jak w ich jedynym poprzednim starciu (w cyklu Challenger): w tie breaku trzeciego seta.

Przed tym jednak jak wyszedł na 6-1 w finałowej rozgrywce, zmarnował Argentyńczyk dwie piłki meczowe: przy 5:3 i 5:4. Serwując na mecz, został przełamany przez leworęcznego rywala, który komplikował sobie życie, nie zawsze ratując sytuację. Po 0-40 przy serwisie na 3:3 atakował po liniach i o stracie serwisu zadecydowało dopiero wskazanie elektronicznego systemu. Po breaku na 5:4 (drugim w meczu) wpadł w tarapaty mimo prowadzenia 40-15.

Obaj zanotowali po 10 asów. Końca akcji o wiele częściej szukał półfinalista Australian Open Verdasco, który zdobył także lwią część z 15 punktów rozegranych pod siatką. Młodszego del Potro przełamał w drugim secie na 5:3 (mimo tego, że ten miał aż 88% skuteczności pierwszego serwisu), po czym szybko doprowadził do finałowej partii.