AO, dzień 13: Finał Clijsters - Li, czyli rewanż za Sydney

Zdjęcie okładkowe artykułu:

W sobotę poznamy mistrzynię wielkoszlemowego Australian Open 2011. Zostanie ją Na Li (WTA 11), która jest pierwszą w historii Chin finalistką Wielkiego Szlema, bądź grająca w Melbourne po raz drugi w finale (2004) Kim Clijsters (WTA 3).

W tym artykule dowiesz się o:

Rok po osiągnięciu w Melbourne półfinału Na Li pokonując Karolinę Woźniacką po obronie piłki meczowej została pierwszą w erze otwartej reprezentantką Azji (zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn), która osiągnęła wielkoszlemowy finał. Pokonując Dunkę odniosła swoje drugie zwycięstwo nad aktualnie urzędującą liderką rankingu WTA. W 2008 roku w Stuttgarcie również wróciła do gry po przegraniu seta i wygrała z Sereną Williams 0:6, 6:1, 6:4. Dla Clijsters będzie to ósmy wielkoszlemowy finał i szansa na czwarty tytuł (US Open 2005, 2009, 2010). Belgijka wystąpi już w ósmym finale w swoim drugim tenisowym życiu rozpoczętym w 2009 roku. Przegrała tylko jeden z nich, ten przed dwoma tygodniami właśnie z Na Li, gdy roztrwoniła prowadzenie 5:0 w I secie.

Dla Clijsters to ostatni pełny sezon. W 2012 roku po igrzyskach olimpijskich tenisistka z Bree ma zamiar odłożyć rakietę w kąt już na dobre. Belgijka zalicza 31. start w Wielkim Szlemie. Li, która w 2002 roku przerwała na dwa lata karierę, by pójść na studia, rozgrywa dopiero swój 19. wielkoszlemowy turniej.

Clijsters w drodze do finału wyeliminowała bez straty seta Dinarę Safinę, Carlę Suarez, Alize Cornet, Jekaterinę Makarową, Agnieszkę Radwańską i Wierę Zwonariową na korcie spędzając sześć godzin i 56 minut. Li jedynego seta urwała w półfinale Woźniacka. Wcześniej 28-latka z Wuhan odprawiła Sofię Arvidsson, Jewgienię Rodinę, Barborę Zahlavovą Strycovą, Wiktorię Azarenkę i Andreę Petković. Na wygranie sześciu meczów Chinka potrzebowała dziewięć godzin i 15 minut. Bilans tegorocznych spotkań Li, która w Sydney zdobyła swój czwarty tytuł, to 11-0. Clijsters również rozegrała 11 meczów i jedynej porażki doznała z rąk rewelacyjnej Chinki.

Program:

Od godz. 3:00 w nocy polskiego czasu

Rod Laver Arena:

Jiří Veselý (Czechy, 1) - Luke Saville (Australia), finał singla juniorów

Monica Puig (Portoryko, 5) - An-Sophie Mestach (Belgia, 2), finał singla juniorek

Nie przed 9:30 Na Li (Chiny, 9) - Kim Clijsters (Belgia, 3), bilans 2-4

Bob Bryan / Mike Bryan (USA, 1) - Mahesh Bhupathi / Leander Paes (Indie, 3)