WTA Paryż: Trzeci w sezonie finał Clijsters, kolejną rywalką Kvitová

Kim Clijsters (WTA 2) pokonała Kaię Kanepi (WTA 17) 6:1, 7:5 i awansowała do finału turnieju Open GDF Suez rozgrywanego na kortach twardych (hala) w Paryżu.

W tym artykule dowiesz się o:

Dla Belgijki, która w poniedziałek ponownie zostanie liderką rankingu WTA, będzie to już trzeci finał w sezonie. W Sydney przegrała z Na Li, a w Australian Open ponownie spotkała się z Chinką w finale i tym razem to ona była górą. W ubiegłym weekend w Pucharze Federacji Clijsters pokonała Melanie Oudin i Bethanie Mattek-Sands. Bilans tegorocznych spotkań 27-latki z Bree, która odniosła trzecie zwycięstwo nad Kanepi, to 16-1. W 2006 roku 25-latka z Tallinnu i starsza o dwa lata Belgijka spotkały się w finale w Hasselt. Kanepi została wówczas pierwszą tenisistką z Estonii, która osiągnęła finał w WTA Tour. W 2008 roku jako pierwsza Estonka zaliczyła ona ćwierćfinał Wielkiego Szlema (Roland Garros), a zeszłym roku powtórzyła to osiągnięcie w Wimbledonie i US Open.

W I secie na siedem rozegranych gemów cztery zostały rozstrzygnięte po grze na przewagi. Clijsters objęła prowadzenie 4:0, a następnie 5:1, by seta zakończyć przy serwisie Kanepi za drugim setbolem. W II secie Estonka prowadziła 4:1 z podwójnym przełamaniem, ale Belgijka zdobywając trzy gemy z rzędu wyrównała na 4:4. W dziewiątym gemie Kanepi jeszcze raz odebrała podanie 27-latce z Bree, ale nie wykorzystała serwisu na seta. Po utrzymaniu własnego podania Clijsters zakończyła mecz przy serwisie rywalki przy trzecim meczbolu popisując się krosem bekhendowym.

Clijsters od 2009 roku, w którym rozpoczęła drugie tenisowe życie, zdobyła już siedem tytułów i w niedzielę będzie miała szansę wywalczyć 42. trofeum. Bilans jej finałów to 41-18, a po powrocie 7-1. Belgijka ma szansę święcić drugi triumf w hali Pierre de Coubertina, w 2004 roku w decydującym meczu pokonała Mary Pierce.

W finale Belgijka spotka się z Petrą Kvitovą (WTA 18), która rozbiła Bethanie Mattek-Sands (WTA 48) 6:2, 6:0 wykorzystując sześć z 10 break pointów i zgarniając 19 z 27 punktów przy słabym drugim podaniu rywalki. Dla 25-letniej Amerykanki była to szansa na drugi finał w sezonie (w Hobart przegrała z Jarmilą Groth). 20-letnia Czeszka, która w ubiegłym miesiącu osiągnęła ćwierćfinał Australian Open, powalczy o drugi tytuł w sezonie. W Brisbane tenisistka z Fulnek zdobyła swój drugi tytuł w decydującym meczu pokonując Andreę Petković. Bilans jej tegorocznych spotkań to 15-1. Przed dwoma laty Kvitová wygrała turniej w Hobart, a w ubiegłym sezonie podczas Wimbledonu doszła do półfinału.

Clijsters i Kvitová, która w drodze do finału rozegrała trzysetowe maratony z Barborą Záhlavovą Strýcovą (obroniła piłkę meczową) i Yaniną Wickmayer, spotkają się po raz trzeci. W zeszłym roku w Miami i US Open Belgijka oddała Czeszce w sumie pięć gemów.