Wimbledon: Polki trzykrotnie, jedna w trzeciej rundzie

Marta Domachowska - jako trzecia polska tenisistka - awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach w Wimbledonie (z pulą nagród 11,812 mln funtów). W poniedziałek pokonała 6:1, 3:6, 6:4 Amerykankę Jill Craybas i teraz zagra z Agnieszką Radwańską.

Karolina Krawczyk

Pierwszy set przebiegł właściwie bez historii, bowiem od stanu 1:1 Domachowska wygrała sześć kolejnych gemów - zakończyła pierwszego seta po 35 minutach i objęła prowadzenie 1:0 w drugim.

W trzecim gemie drugiej partii nieoczekiwanie Polka straciła swój serwis, ale od razu odrobiła stratę i po utrzymaniu swojego podania wyszła na 3:2.

Od stanu 3:3 Craybas nie straciła gema, a dzięki dwóm przełamaniom serwisu Polki wygrała seta 6:3 i po 58 minutach gra rozpoczęła się na nowo.

Na otwarcie decydującej partii Domachowska przełamała serwis Amerykanki, dzięki czemu powiększała później prowadzenie na 2:0, 3:1, 4:2 i 5:3. Przewagę jednego "breaka" utrzymała do końca, wygrywając spotkanie po 92 minutach gry, przy drugim meczbolu.

W drugiej rundzie dojdzie do polskiego pojedynku w Wimbledonie, bowiem Domachowska zmierzy się z rozstawioną z numerem 14. Agnieszką Radwańską, która w poniedziałek pokonała 6:3, 6:0 Czeszkę Ivetę Benesovą.

Starsza z sióstr Radwańskich wywalczyła awans w ciągu 54 minut, a w spotkaniu tym zepsuła tylko trzy zagrania, zaś Benesova miała 18 niewymuszonych błędów. W wygrywających uderzeniach przewaga krakowianki wyniosła 36:20.

W sobotę 19-letnia Radwańska odniosła największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze, triumfując na trawiastych kortach w Eastbourne (z pulą nagród 600 tys. dol.). To jej czwarty tytuł w imprezie rangi WTA Tour, po wygranych w Sztokholmie (2007) oraz Pattai i Stambule (2008).

Udany występ w angielskim Eastbourne, w imprezie bezpośrednio poprzedzającej start Wimbledonu, pozwolił jej awansować na 11. miejsce w rankingu tenisistek.

W poniedziałek, jako pierwsza z Polek wyszła na kort Urszula Radwańska, która odnotowała udany debiut w Wielkim Szlemie, pokonując w ciągu 68 minut 6:1, 6:4 Czeszkę Klarę Zakopalovą, aktualnie 61. tenisistkę świata.

17-letnia Polka, sklasyfikowana na 190. miejscu, otrzymała od organizatorów "dziką kartę" do turnieju głównego seniorek, jako podwójna triumfatorka ubiegłorocznej rywalizacji juniorek w Londynie, w singlu i deblu.

Awans do drugiej rundy przyniósł krakowiance premię w wysokości 17 tysięcy funtów oraz 60 punktów do rankingu WTA Tour. Jej kolejną rywalką będzie Serena Williams, triumfatorka Wimbledonu z lat 2002-03. Amerykanka, rozstawiona z numerem szóstym, w pierwszej rundzie wygrała 7:5, 6:3 z Estonką Kaią Kanepi.

Wyniki poniedziałkowych meczów pierwszej rundy gry pojedynczej:

Ana Ivanovic (Serbia, 1) - Rossana de los Rios (Paragwaj) 6:1, 6:2

Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 4) - Mathilde Johansson (Francja) 6:7 (5-7), 7:5, 6:3

Serena Williams (USA, 6) - Kaia Kanepi (Estonia) 7:5, 6:3

Anna Czakwetadze (Rosja, 8) - Stephanie Dubois (Kanada) 2:6, 6:1, 8:6

Casey Dellacqua (Australia) - Patty Schnyder (Szwajcaria, 12) 6:4, 3:6, 6:1

Agnieszka Radwańska (Polska, 14) - Iveta Benesova (Czechy) 6:3, 6:0

Agnes Szavay (Węgry, 15) - Tathiana Garbin (Włochy) 6:1, 6:3

Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja) - Alize Cornet (Francja, 17) 7:6 (8-6), 7:6 (7-4)

Pauline Parmentier (Francja) - Akgul Amanmuradowa (Uzbekistan) 7:5, 6:4

Jelena Wiesnina (Rosja) - Nuria Llagostera-Vives (Hiszpania) 6:7 (6-8), 6:4, 6:4

Kateryna Bondarenko (Ukraina) - Rika Fujiwara (Japonia) 1:6, 6:4, 6:3

Virginia Ruano-Pascual (Hiszpania) - Milagros Sequera (Wenezuela) 6:1, 6:4. (PAP)

Barbora Zahlavova Strycova (Czechy) - Camille Pin (Francja) 7:5, 4:6, 7:5

Marion Bartoli (Francja, 11) - Sabine Lisicki (Niemcy) 6:2, 6:4

Amelie Mauresmo (Francja, 29) - Ashley Harkleroad (USA) 6:4, 6:3

Alona Bondarenko (Ukraina, 28) - Melanie South (W. Brytania) 6:3, 6:7 (1-7), 6:4

Tatiana Perebijnis (Ukraina) - Petra Kvitova (Czechy) 6:4, 0:6, 6:4

Anabel Medina Garrigues (Hiszpania) - Yan Zi (Chiny) 6:3, 6:0