WTA Kuala Lumpur: Dokić i Morita w ćwierćfinale

Jelena Dokić (WTA 91) pokonała Kurumi Narę (WTA 131) 3:6, 7:6(6), 6:2 i awansowała do ćwierćfinału turnieju BMW Malaysian Open rozgrywanego na kortach twardych w Kuala Lumpur (Malezja).

Dla 27-letniej Dokić, która eliminując w poprzedniej rundzie Francescę Schiavone odniosła pierwsze od ośmiu lat zwycięstwo nad zawodniczką z Top 10, będzie to drugi ćwierćfinał w sezonie. Na początku lutego w paryskiej hali Pierre de Coubertina wygrała pięć spotkań (trzy w kwalifikacjach), m.in. z Lucie Šafářovą i Nadią Pietrową, a przegrała dopiero z Kim Clijsters. O pierwszy od lutego 2004 roku półfinał (Tokio - Pan Pacific) była czwarta rakieta rankingu WTA zagra z Bojaną Jovanovski (WTA 55), która wcześniej wyeliminowała Urszulę Radwańską (WTA 184).

Australijka wykorzystała siedem z 16 break pointów oraz posłała osiem asów i sięgnęła po zwycięstwo po dwóch godzinach i 19 minutach. Po wygraniu I seta w siódmym gemie II partii Nara przełamała Dokić, ale nie wykorzystała serwisu na 5:3. Australijka wyrównała stan seta efektownym krosem bekhendowym, a następnie kros forhendowy dał jej prowadzenie 5:4. W 11. gemie Japonka zaliczyła jeszcze jedno przełamanie, ale serwując na mecz zdobyła tylko jeden punkt. Dokić popisała się potężnym returnem, który dał jej dwa break pointy i wykorzystała już pierwszego z nich za pomocą krosa bekhendowego. W tie breaku Nara przy 3-6 obroniła trzy piłki setowe, ale dwa decydujące punkty padły łupem byłej czwartej rakiety rankingu WTA.

Kluczowy dla losów III seta i całego meczu okazał się trzeci gem, w którym rozegrano 16 piłek. Dokić przełamała Japonkę wykorzystując czwartego break pointa, w piątym gemie dołożyła przełamanie na sucho i prowadziła 4:1. Nara odrobiła stratę jednego przełamania, by jeszcze raz dać sobie odebrać podanie. Serwująca na mecz przy 5:2 Dokić od 0-30 zgarnęła cztery punkty z rzędu.

Rozstawiona z numerem szóstym Ayumi Morita (WTA 57) w ciągu 70 minut pokonała Shuai Zhang (WTA 79) 6:0, 6:4 wykorzystując pięć z 10 break pointów i zgarniając 30 z 41 punktów przy własnym podaniu. W ten sposób 20-letnia Japonka, która w tym sezonie zanotowała III rundę Australian Open, a w Dubaju pokonała Petrę Kvitovą, osiągnęła pierwszy ćwierćfinał od roku, gdy także w Kuala Lumpur osiągnęła półfinał. O powtórzenie tego wyniku zagra z Jarmilą Groth (WTA 31) lub Japonką Misaki Doi (WTA 124).

35-letnia kwalifikantka Anne Kremer (WTA 169) po wyeliminowaniu starszej o pięć lat Kimiko Date Krumm pokonała 19-letnią reprezentantkę Tajlandii Noppawan Lertcheewakarn (WTA 176) 7:6(4), 6:3 i osiągnęła pierwszy ćwierćfinał w WTA Tour od kwietnia 2007 roku (Budapeszt).