Puchar Federacji: Niemki dzięki Petković i Görges prowadzą z USA

Andrea Petković (WTA 19) i Julia Görges (WTA 34) dały Niemcom prowadzenie 2:0 w meczu barażowym o Grupę Światową Pucharu Federacji z USA. W meczach Hiszpanii z Francją, Słowacji z Serbią i Australii z Ukrainą jest remis.

W tym artykule dowiesz się o:

Petković pokonała 18-letnią Christinę McHale (WTA 82) 6:3, 6:4. W I secie ćwierćfinalistka Australian Open 2011 serwując na 4:3 obroniła trzy break pointy, a następnie zdobyła także dwa kolejne gemy. W II secie amerykańska nastolatka z 0:4 zbliżyła się na 3:4, ale Petković w porę opanowała sytuację. Görges zwyciężyła ćwierćfinalistkę US Open 2009 Melanie Oudin (WTA 81) 6:2, 7:6(5). W I secie reprezentantka gospodarzy od 1:2 zgarnęła pięć gemów z rzędu. W tie breaku II seta Görges prowadziła 3-1 i 4-3, kolejne dwa punkty padły łupem Oudin, ale w końcówce Niemka wzięła sprawy w swoje ręce i zakończyła spotkanie za pierwszą piłką meczową. 22-latka z Bad Oldesloe wzięła na młodszej o trzy lata Oudin rewanż za porażkę poniesioną przed kilkoma tygodniami w I rundzie turnieju w Miami.

By myśleć o pozostaniu w Grupie Światowej podopieczne Mary Joe Fernandez muszą wygrać trzy niedzielne gry. W ćwierćfinale z takich opresji wyszła Rosja, która pokonała Francję. Jednak od 1995 roku, gdy została wprowadzona Grupa Światowa tylko cztery razy drużyna przegrywająca 0:2 po pierwszym dniu wygrała mecz. Amerykanki mogą spaść z elity po raz pierwszy w historii.

Hiszpanki, które miały złotą ekipę w latach 90. (triumfatorki z 1991, 1993, 1994, 1995 i 1998 roku), remisują z Francuzkami. Reprezentantki Trójkolorowych (zwyciężczynie rozgrywek z 1997 i 2003 roku) wygrały trzy ostatnie ich bezpośrednie mecze, tenisistki z Półwyspu Iberyjskiego po raz ostatni górą były w 1996 roku.

Serbia do Bratysławy udała się w najmocniejszym zestawieniu, do drużyny wróciły byłe liderki rankingu WTA Ana Ivanović (WTA 17) i Jelena Janković (WTA 8). Pierwsza z nich wyrównała stan rywalizacji pokonując Danielę Hantuchovą (WTA 32). Dla 23-letniej triumfatorki Roland Garros 2008 był to pierwszy mecz od czasu dramatycznej batalii z Kim Clijsters w 1/8 finału turnieju w Miami (Serbka nie wykorzystała czterech piłek meczowych). W pierwszej grze Dominika Cibulková (WTA 28) po przegraniu I seta z Bojaną Jovanovski (WTA 58) w dwóch kolejnych partiach oddała serbskiej nastolatce cztery gemy. Słowaczki to triumfatorki Pucharu Federacji z 2002 roku. Grające bez finalistki Roland Garros 2010 Samanthy Stosur (WTA 6) siedmiokrotne zwyciężczynie rozgrywek Australijki (wszystkie tytuły zdobyły na przełomie lat 60. i 70.) remisują z Ukrainkami.

BARAŻE O GRUPĘ ŚWIATOWĄ

Niemcy - USA 2:0, Porsche Arena, kort ziemny w hali, Stuttgart

sobota

Gra 1.: Andrea Petković - Christina McHale 6:3, 6:4

Gra 2.: Julia Görges - Melanie Oudin 6:2, 7:6(5)

Gra 4.: Anabel Medina - Virginie Razzano

Gra 5.: Lourdes Domínguez / Nuria Llagostera - Alizé Cornet / Pauline Parmentier

Słowacja - Serbia 1:1, Sibamac Arena, kort ziemny w hali, Bratysława, bilans 2-0

sobota

Gra 1.: Dominika Cibulková - Bojana Jovanovski 4:6, 6:3, 6:1

Gra 2.: Daniela Hantuchová - Ana Ivanović 2:6, 4:6

Gra 3.: Dominika Cibulková - Ana Ivanović

Gra 4.: Daniela Hantuchová - Bojana Jovanovski

Gra 5.: Daniela Hantuchová / Magdaléna Rybáriková - Jelena Janković / Aleksandra Krunić

Australia - Ukraina 1:1, Glen Iris Valley Recreation Club, kort ziemny, Melbourne, bilans 1-1

Gra 5.: Timea Bacsinszky / Patty Schnyder - Sofia Arvidsson / Johanna Larsson

Japonia - Argentyna, Bourbon Beand Dome, kort twardy (Decoturf) w hali, Kobe - rozegrany zostanie w dniach 16-17 lipca