ATP Sztokholm: Turniej główny nie dla Janowicza, Kubot trafił na Petzschnera

Rozstawiony z numerem pierwszym Kolumbijczyk Alejandro Falla (ATP 86) pokonał 4:6, 6:4, 6:2 Jerzego Janowicza (ATP 175) w I rundzie eliminacji do turnieju ATP World Tour w Sztokholmie. W głównej drabince singla jedynym Polakiem będzie zatem tylko Łukasz Kubot (ATP 58), który na początek zmierzy się z Niemcem Philippem Petzschnerem (ATP 67).

Rafał Smoliński

Janowicz starał się w szwedzkiej stolicy po raz drugi w sezonie zakwalifikować do turnieju głównego zawodów rangi ATP World Tour. Marzenia 20-letniego reprezentanta Polski prysły jednak już po rozegraniu pierwszego spotkania, w którym po godzinie i 36 minutach uległ znacznie wyżej notowanemu w światowym rankingu Kolumbijczykowi.

Janowicz w wielkim stylu rozstrzygnął na swoją korzyść premierową odsłonę sobotniego pojedynku. Łodzianin już w pierwszym gemie meczu przełamał serwis starszego od siebie o siedem lat Falli, a przy własnym podaniu oddał rywalowi zaledwie cztery piłki. Polak do końca seta kontrolował wydarzenia na korcie, zwyciężając pewnie 6:4.

Na początku drugiej partii polski zawodnik wypracował łącznie trzy okazje na przełamanie, ale tym razem Kolumbijczyk wyszedł cało z opresji. Falla poprawił swoją grę, przy pierwszym podaniu zgarnął 16 z 19 rozegranych punktów, a w 10. gemie wyraźnie przycisnął Janowicza. W efekcie zdobył kluczowego dla losów seta breaka, wykorzystując drugą piłkę setową.

W trzeciej odsłonie jako pierwszy do ataku ruszył reprezentant Polski, ale leworęczny Kolumbijczyk błyskawicznie odrobił stratę przełamania, a następnie wyszedł na 4:1. Janowicz w ósmym gemie po raz trzeci w secie nie utrzymał podania, co dało Falli ostateczne zwycięstwo.

Jedynym Polakiem w głównej drabince singla szwedzkich zawodów jest zatem 29-letni Kubot. Lubinianin będzie miał okazję zrewanżować się Petzschnerowi za pięciosetową porażkę z II rundy wielkoszlemowego Wimbledonu 2010. W przypadku zwycięstwa kolejnym rywalem polskiego tenisisty zostanie albo Cypryjczyk Marcos Baghdatis (ATP 55), albo rozstawiony z numerem szóstym Kanadyjczyk Miloš Raonić (ATP 31).

W Sztokholmie nie wystąpi ubiegłoroczny triumfator, Szwajcar Roger Federer (ATP 3), który przygotowuje się już do walki o tytuł w swojej rodzinnej Bazylei. Pod jego nieobecność faworytami szwedzkiej imprezy zdają się zatem być najwyżej rozstawieni w drabince singla - Francuz Gaël Monfils (ATP 10) oraz Argentyńczyk Juan Martín del Potro (ATP 14).