Puchar Davisa: Druzgocąca porażka Szwajcarii, Hiszpania i Austria w ćwierćfinale

Zupełnie niespodziewaną porażką 5-0 zakończyła się rywalizacja Szwajcarów z reprezentacją USA. W innych meczach Hiszpania również 5-0 ograła Kazachstan, a Austria wygrała z Rosją 3-2.

Piotr Cerlak

Już po sobotnim meczu deblowym wiadomo było, że niespodziewanej porażki na własnym terenie doznali Szwajcarzy, którzy przegrali wszystkie trzy rozegrane do tej pory pojedynki z reprezentantami USA. W związku z tym niedziele spotkania singlowe obie ekipy potraktować mogły już jako mecze treningowe, a reguły Puchary Davisa zezwalały obu kapitanom na dokonywanie roszad w wyznaczonych wcześniej składach tych pojedynków.

Zgodnie z przewidywaniami, kapitanowie obu drużyn narodowych skorzystali z takiego prawa i składy te uległy gruntownym zmianom. W pierwszym, rozegranym o godzinie 12. pojedynku, zmierzyli się Michael Lammer oraz Ryan Harrison, a zwyciężył w dwóch, zakończonych tie-breakami setach Amerykanin.
O honorowe dla Szwajcarów zwycięstwo powalczyć miał Marco Chiudinelli, ale on także nie sprostał wyżej notowanemu rywalowi, ulegając Johnowi Isnerowi 3:6, 4:6.

Szwajcaria - USA 0:5, kort ziemny w hali, Forum Fribourg, Fribourg (Szwajcaria)

Gra 1.
: Stanislas Wawrinka - Mardy Fish 2:6, 6:4, 6:4, 1:6, 7:9
Gra 2.: Roger Federer - John Isner 6:4, 3:6, 6:7(4), 2:6
Gra 3.: Roger Federer / Stanislas Wawrinka - Mike Bryan / Mardy Fish 6:4, 3:6, 3:6, 3:6
Gra 4.: Michael Lammer - Ryan Harrison 6:7(0), 6:7(4)
Gra 5.: Marco Chiudinelli - John Isner 3:6, 4:6

W ćwierćfinale Pucharu Davisa reprezentanci Stanów Zjednoczonych zmierzą się ze zwycięzcami pojedynku Kanada – Francja.

Hiszpanie, podobnie jak gracze z USA, już wczoraj zapewnili sobie awans do kolejnej fazy rozgrywek, a niedzielne spotkania potraktowane mogły zostać sparingowo. W pierwszym meczu gospodarzy reprezentował Nicolas Almagro, który w dwóch setach pokonał Kazacha Jewgienija Korolowa.

Na drugie spotkanie delegowani przez obu kapitanów zostali Marcel Granollers oraz Andriej Gołubiew i ten mecz także zakończył się zwycięstwem Hiszpana, choć tym razem Gołubiewa stać było na wygranie seta.

Hiszpania - Kazachstan 5:0
, kort ziemny w hali, Palacio Municipal de los Deportes, Oviedo (Hiszpania)

Gra 1.
: Juan Carlos Ferrero - Michaił Kukuszkin 6:1, 4:6, 7:6(2), 4:6, 6:4
Gra 2.: Nicolás Almagro - Andriej Gołubiew 6:3, 4:6, 6:1, 6:1
Gra 3.: Marcel Granollers / Marc López - Jewgienij Korolow / Jurij Szczukin 6:2, 6:3, 6:1
Gra 4.: Nicolás Almagro - Jewgienij Korolow 6:3, 6:4
Gra 5.: Marcel Granollers - Andriej Gołubiew 6:3, 6:7(2), 6:3

W następnej fazie reprezentacja Hiszpanii zmierzy się z Austrią.

Austriacy, którzy na własnym terenie podejmowali reprezentantów Rosji, prowadzili po sobotnim meczu deblowym 2-1, a losy całego pojedynku miały rozstrzygnąć się w niedzielę. Jak się okazało, stało się to już w pierwszym meczu dnia, w którym Jürgen Melzer nie pozostawił złudzeń Aleksandrowi Bogomołowi, ogrywając go gładko 3-0.

Ostatnie spotkanie było więc dla Austriaków już tylko treningową formalnością, a zakończyło się ono zwycięstwem Igora Kunicyna nad Andreasem Haiderem-Maurerem.

Austria - Rosja 3:2
, kort twardy w hali, Arena Nova, Wiedeń (Austria)

Gra 1.
: Jürgen Melzer - Igor Kunicyn 6:2, 6:7(3), 6:4, 3:6, 6:1
Gra 2.: Andreas Haider-Maurer - Aleksandr Bogomołow 6:1, 6:4, 6:7(1), 6:2
Gra 3.: Oliver Marach / Alexander Peya - Nikołaj Dawydienko / Michaił Jużny 6:7(1), 7:6(7), 5:7, 6:3, 4:6
Gra 4.: Jürgen Melzer - Aleksandr Bogomołow 6:2, 6:4, 6:1
Gra 5.: Andreas Haider-Maurer - Igor Kunicyn 4:6, 6:4, 6:7(4)