Puchar Davisa: Tipsarević dał Serbii ćwierćfinał, Stebe uratował honor Niemców

Janko Tipsarević (ATP 9) pokonał Michaela Ryderstedta (ATP 348) 6:2, 7:6(5), 7:5 i dał Serbii awans do ćwierćfinału Grupy Światowej Pucharu Davisa. O półfinał Serbia zagra z Czechami.

Triumfatorzy z 2010 roku Serbowie zwycięstwo nad Szwedami (siedem tytułów, ostatni w 1998 roku) mogli świętować już w sobotę, lecz niezwykle waleczni Johan Brunstrom i Robert Lindstedt wyszarpali, jak się później okazało, honorowy punkt po zwycięstwie nad Tipsareviciem i Nenadem Zimonjiciem (10:8 w V secie). Gospodarzy poradzili sobie bez Novaka Đokovicia, za to tenisiści ze Skandynawii osłabieni brakiem Robina Söderlinga nie mieli środków, by przeciwstawić się faworytom. Obie ekipy spotkały się ze sobą po raz 10. i Serbowie odnieśli szóste zwycięstwo. W ćwierćfinale zmierzą się z Czechami, których w 2010 roku pokonali w Beogradzkiej Arenie w półfinale, a Szwedzi zagrają baraż o pozostanie w elicie.

Leworęczny, potężnie serwujący Ryderstedt stawił serbskiemu faworytowi zacięty opór, jednak w końcówkach zacięty II i III seta górę wzięło doświadczenie Tipsarevicia. Serb w I secie przełamał rywala w piątym i siódmym gemie, w całej partii zaliczył sześć asów i 12 kończących uderzeń (Szwed miał jednego asa i cztery piłki bezpośrednio wygrane). W tie breaku II seta lider drużyny gospodarzy wrócił z 1-4. W 12. gemie III partii Szwed odparł dwa meczbole przy 15-40, lecz Tipsarević uzyskał trzeciego i zwieńczył dzieło po dwóch godzinach i 20 minutach walki.

Serbia - Szwecja 4:1, kort twardy (RuKortHard) w hali, Hala Cair, Nis (Serbia)

gra 1.: Janko Tipsarević - Filip Prpić 6:3, 6:3, 6:4
gra 2.: Viktor Troicki - Michael Ryderstedt 6:4, 6:3, 5:7, 6:3
gra 3.: Janko Tipsarević / Nenad Zimonjić - Johan Brunstrom / Robert Lindstedt 6:3, 3:6, 6:7(4), 7:6(3), 8:10
gra 4.: Janko Tipsarević - Michael Ryderstedt 6:2, 7:6(5), 7:5
gra 5.: Dušan Lajović - Filip Prpić 6:4, 6:4

Argentyna awans do ćwierćfinału zapewniła sobie w sobotę, gdy David Nalbandian i Eduardo Schwank wrócili ze stanu 0-2 w setach i pokonali występującego w niemieckiej drużynie po raz pierwszy od 2007 roku Tommy'ego Haasa i Philippa Petzschnera. Wobec rozstrzygniętego wyniku w sobotę odbyły się dwa pojedynki grane do dwóch setów. Czwarty punkt dla Argentyny dołożył trzykrotny ćwierćfinalista Wielkiego Szlema (ostatni Roland Garros 2011) Juan Ignacio Chela (ATP 25), który pokonał Floriana Mayera (ATP 21) 7:5, 7:5 poprawiając bilans spotkań z Niemcem na 2-5. Honor gospodarzy uratował debiutant w ekipie Cedrik-Marcel Stebe (ATP 72), który zwyciężył Schwanka (ATP 156) 7:6(1), 7:5. Ekipa z Ameryki Południowej podwyższyła bilans meczów z Niemcami na 6-2. W ćwierćfinale Argentyna, która cztery razy grała w wielkim finale rozgrywek (1981, 2006, 2008, 2011), zmierzy się z Chorwacją.

Niemcy - Argentyna 1:4, kort ziemny w hali, Stechert Arena, Bamberg (Niemcy)

gra 1.: Philipp Petzschner - Juan Mónaco 3:6, 3:6, 3:6
gra 2.: Florian Mayer - David Nalbandian 6:2, 0:6, 1:6, 6:7(5)
gra 3.: Tommy Haas / Philipp Petzschner - David Nalbandian / Eduardo Schwank 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 4:6
gra 4.: Florian Mayer - Juan Ignacio Chela 5:7, 5:7
gra 5.: Cedrik-Marcel Stebe - Eduardo Schwank 7:6(1), 7:5

Już po grze deblowej awans do ćwierćfinału zapewniony mieli Czesi, triumfatorzy rozgrywek z 1980 oraz finaliści z 1975 i 2009 roku. W niedzielę Lukáš Rosol (ATP 78) pokonał Andreasa Seppiego (ATP 42) 4:6, 6:3, 6:4, a honorowy punkt dla Włochów zdobył Simone Bolelli (ATP 135), który zwyciężył Františka Čermáka 6:4, 6:4. Czechy podwyższyły bilans meczów z drużyną z Półwyspu Apenińskiego na 8-3, także cztery ich wcześniejsze potyczki kończyły się wynikiem 4:1, ale dwa razy dla Włoch (1979, 1995) i dwa razy dla Czechów (1973, 1980).

Czechy - Włochy 4:1, kort twardy (Hard Novacrylic Ultracushion®M) w hali, CEZ Arena, Ostrawa (Czechy)

gra 1.: Radek Štěpánek - Andreas Seppi 4:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:3
gra 2.: Tomáš Berdych - Simone Bolelli 6:3, 4:6, 7:5, 6:2
gra 3.: Tomáš Berdych / Radek Štěpánek - Daniele Bracciali / Potito Starace 6:3, 6:4, 6:2
gra 4.: Lukáš Rosol - Andreas Seppi 4:6, 6:3, 6:4
gra 5.: František Čermák - Simone Bolelli 4:6, 4:6