Puchar Davisa: Brak rozstrzygnięć w Grupie Światowej po rozgrywkach deblowych

Hiszpanie przegrali deblowy pojedynek z Austriakami, lecz mimo to pozostają wyraźnymi faworytami spotkania. W pozostałych konfrontacjach już po piątkowych rozgrywkach jasne było, że rozstrzygnięcia zapadną w niedzielę.

Robert Pałuba

Austriacy przedłużyli do niedzieli walkę w ćwierćfinale z Hiszpanami. Były partner deblowy Łukasza Kubota, Oliver Marach oraz Alexander Peya pokonali w wielokrotnie przerywanym przez deszcz spotkaniu Marcela Granollersa i Marca Lópeza. Losy spotkania rozstrzygnęły się w tie breaku IV partii, ostatecznie wygranym przez Maracha i Peyę 14-12, choć Hiszpanie mieli piłki setowe. Zaliczka z piątkowych gier singlowych powinna się jednak okazać wystarczająca dla triumfatorów turnieju z roku 2011.

Hiszpania - Austria 2:1, kort ziemny, Marina d'Or, Oropesa del Mar, Castellón (Hiszpania)
Gra 1.
: Nicolás Almagro - Jürgen Melzer 6:2, 6:2, 6:4
Gra 2.: David Ferrer - Andreas Haider-Maurer 6:1, 6:3, 6:1
Gra 3.: Marcel Granollers / Marc López - Oliver Marach / Alexander Peya 6:3, 4:6, 4:6, 6:7(12)
Gra 4.: David Ferrer - Jürgen Melzer *niedziela
Gra 5.: Nicolás Almagro - Andreas Haider-Maurer *niedziela

Gładkie zwycięstwo odnieśli Tomáš Berdych oraz Radek Štěpánek. Tenisiści, którzy w ostatniej chwili zastąpili Františka Čermáka i Lukáša Rosola w trzech setach odprawili Ilję Bozoljaka oraz Nenada Zimonjić. Utytułowany Serbski deblista nie wystarczył do odniesienia końcowego sukcesu, bowiem Bozoljac wyraźnie odstawał umiejętnościami od reszty tenisistów na korcie. Czesi objęli prowadzenie 2:1 i to oni znacznie przybliżyli się to awansu do półfinału.

Czechy - Serbia 2:1, kort ziemny w hali, O2 Arena, Praga (Czechy)
Gra 1.
: Tomáš Berdych - Viktor Troicki 6:2, 6:1, 6:2
Gra 2.: Radek Štěpánek - Janko Tipsarević 7:5, 4:6, 4:6, 6:4, 7:9
Gra 3.: Tomáš Berdych / Radek Štěpánek - Ilja Bozoljac / Nenad Zimonjić 6:4, 6:2, 7:6(4)
Gra 4.: Tomáš Berdych - Janko Tipsarević *niedziela
Gra 5.: Radek Štěpánek - Viktor Troicki *niedziela

Problemów nie mieli Bob Bryan i Mike Bryan. Amerykańscy bracia bliźniacy, którzy tworzą jedną z najwybitniejszych par w historii dyscypliny wygrali 6:4, 6:4, 7:6(4) z Michaëlem Llodrą i Julienem Benneteau na ziemnych kortach w Monte Carlo i postawili swoją drużynę w bardziej komfortowej sytuacji przed niedzielnymi meczami singlowymi. Amerykański duet jeszcze nigdy nie przegrał spotkania Pucharu Davisa granego na wyjeździe.

Francja - USA 1:2, kort ziemny, Monte Carlo Country Club, Roquebrune (Francja)
Gra 1.
: Jo-Wilfried Tsonga - Ryan Harrison 7:5, 6:2, 2:6, 6:2
Gra 2.: Gilles Simon - John Isner 3:6, 2:6, 5:7
Gra 3.: Julien Benneteau / Michaël Llodra - Bob Bryan / Mike Bryan 4:6, 4:6, 6:7(4)
Gra 4.: Jo-Wilfired Tsonga - John Isner *niedziela
Gra 5.: Gilles Simon - Ryan Harrison *niedziela

Najciekawszy pojedynek deblowy stoczyli tenisiści Argentyny i Chorwacji. W obu reprezentacjach zagrali uczestnicy piątkowego maratonu: David Nalbandian oraz Marin Čilić (spotkanie trwało ponad pięć godzin). Także mecz gry podwójnej był niezwykle długi i zacięty (zabrakło minuty do kolejnego pięciogodzinnego spotkania), a ostatecznie górą byli gospodarze, którzy wywalczyli decydujące przełamanie przy stanie 6:6 w V secie. Jeśli jutro w pełni formy będzie Juan Martín del Potro, to porażka ta może okazać się gwoździem do trumny chorwackiej drużyny.

Argentyna - Chorwacja 2:1, kort ziemny, Parque Roca, Buenos Aires (Argentyna)
Gra 1.
: David Nalbandian - Marin Čilić 7:5, 4:6, 6:4, 6:7(2), 3:6
Gra 2.: Juan Martín del Potro - Ivo Karlović 6:2, 7:6(7), 6:1
Gra 3.: David Nalbandian / Eduardo Schwank - Marin Čilić / Ivo Karlović 3:6, 7:6(8), 6:3, 6:7(8), 8:6
Gra 4.: Juan Martín del Potro - Marin Čilić *niedziela
Gra 5.: David Nalbandian - Ivo Karlović *niedziela