Puchar Davisa: Estończycy wywalczyli honorowy punkt, Polska wygrała 4:1

Reprezentacja Polski pokonała 4:1 Estonię w meczu II rundy Grupy II Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa. O awans do Grupy I Polacy zagrają we wrześniu z Białorusią.

Robert Pałuba

W Niedzielę wielkanocną rozegrano w Inowrocławiu dwa ostatnie pojedynki meczu między Polską a Estonią II rundy Grupy II Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa. Jako że Polacy prowadzili 3:0 po pierwszych dwóch dniach rozgrywek, niedzielne spotkania nie decydowały już o losach konfrontacji i zgodnie z zasadami Pucharu Davisa możliwe było rozgrywanie ich do dwóch wygranych setów.

Jako pierwsi na korcie pojawili się Mariusz Fyrstenberg i Jürgen Zopp. Fyrstenberg zastąpił Łukasza Kubota. Dziewiąty deblista świata stoczył z Estończykiem wyrównane spotkanie. W pierwszym secie Polak przy stanie 2:3 obronił cztery break pointy, ale w kolejnym gemie serwisowym nie był już w stanie utrzymać podania i chwilę później Zopp zamknął seta 6:3.

Dużo bardziej wyrównana była II partia, w której nie doszło do przełamań (Fyrstenberg zmarnował trzy piłki setowe), a w tie breaku górą 7-4 ponownie był notowany na 127. miejscu w rankingu ATP Estończyk. Niedzielny występ Fyrstenberga był jego pierwszym oficjalnym meczem singlowym od ponad 2,5 roku (polski tenisista nie jest oficjalnie klasyfikowany w rankingu gry pojedynczej).

Jako drugi w hali w Inowrocławiu zaprezentował się Jerzy Janowicz, który pokonał 6:0, 7:6(3) Jaaka Poldmę, klasyfikowanego na 1149. miejscu w rankingu singlistów.

Dzięki wygranej z Estonią, Polacy staną we wrześniu przed szansą awansu do Grupy I Strefy Euroafrykańskiej. Decydujący pojedynek odbędzie się w dniach 14-16 września z Białorusią. Reprezentacja Polski będzie gospodarzem konfrontacji.

Gra 2. Jerzy Janowicz - Jürgen Zopp 7:6(2), 7:6(4), 3:6, 6:1
Gra 3. Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski - Mait Künnap i Jürgen Zopp 7:6(5), 7:5, 6:4
Gra 4. Mariusz Fyrstenberg - Jürgen Zopp 3:6, 6:7(4)
Gra 5. Jerzy Janowicz - Jaak Poldma 6:0, 7:6(3)