WTA Eastbourne: Falstart Agnieszki Radwańskiej, pokonanej przez Pironkową

Agnieszka Radwańska (WTA 3) odpadła w I rundzie turnieju AEGON International na kortach trawiastych w Eastbourne. Najwyżej rozstawiona Polka przegrała z Cwetaną Pironkową (WTA 40) 2:6, 4:6.

Agnieszka Radwańska z Cwetaną Pironkową wygrała sześć z siedmiu wcześniejszych meczów. Bułgarka jedyny raz pokonała Polkę w 2007 roku w kwalifikacjach w Paryżu (hala). 24-latka z Płowdiw szczególnie groźna jest na trawiastych kortach Wimbledonu (półfinał 2010, ćwierćfinał 2011), ale wcześniej Radwańska pokonała ją tam dwa razy bez straty seta (2006, 2007). Rozgrywająca pierwszy turniej od czasu Rolanda Garrosa krakowianka (w III rundzie wyeliminowała ją Swietłana Kuzniecowa) to triumfatorka turnieju w Eastbourne z 2008 roku. Isia po raz drugi w sezonie została wyeliminowana po meczu otwarcia, w maju w Rzymie (II runda, bo w I miała wolny los) przegrała z Petrą Cetkovską. Bilans jej tegorocznych spotkań to teraz 38-9.

Na pierwsze break pointy w meczu trzeba było czekać do piątego gema. Dwie szanse na przełamanie miała wówczas Radwańska, ale Pironkowa się wybroniła, a w szóstym gemie skarciła Polkę za zmarnowane okazje. Po utrzymaniu podania Bułgarka prowadziła 5:2. W ósmym gemie krakowianka z 15-40 doprowadziła do równowagi, a następnie obroniła trzeciego setbola, ale Pironkowa uzyskała czwartego i wykorzystując go wygrała I partię po 32 minutach.

W trzecim gemie II seta Radwańska po raz pierwszy przełamała Pironkową, ale ta odpowiedziała natychmiastowym odrobieniem straty. W dziewiątym gemie Bułgarka obroniła break pointa, a w 10. uzyskała dwie piłki meczowe i wykorzystując drugą z nich po 70 minutach wyrzuciła z turnieju najwyżej rozstawioną Polkę. W całym meczu Pironkowa oddała tylko sześć piłek przy swoim pierwszym podaniu, Radwańska też nie najgorzej, bo 10, ale za to drugi serwis przyniósł trzeciej rakiecie świata tylko pięć z 21 punktów. Isia po raz drugi w karierze odpadła w Eastbourne w I rundzie, w 2010 roku przegrała z Wiktorią Azarenką, wtedy klasyfikowaną na 15. miejscu.

AEGON International, Eastbourne (Wielka Brytania)