US Open: Niespodziewana porażka Janowicza z juniorem

Jerzy Janowicz dość niespodziewanie przegrał z juniorem Dennisem Novikovem w czterech setach. Amerykanin zaserwował 25 asów, a polski tenisista tylko 12.

Dominika Pawlik

Jerzy Janowicz prezentował się bardzo dobrze już przed Rolandem Garrosem, kiedy zwyciężył w Challengerze w Rzymie, następnie był o krok od awansu do turnieju głównego Rolanda Garrosa. Dobrze spisał się na kortach trawiastych, dotarł aż do III rundy Wimbledonu, następnie obronił punkty za ubiegłoroczny finał w Poznaniu, ostatecznie zwyciężył w tym turnieju. Łodzianin awansował do pierwszej setki rankingu i mając niewiele do obrony do końca sezonu, nie musiał się martwić o start w US Open. Janowicz przed startem w nowojorskich zawodach wystąpił w Cincinnati i w Winston-Salem, w obu turniejach odpadł w decydujących rundach eliminacji, przegrywając z Marinko Matoseviciem i Ernestsem Gulbisem (w ramach rewanżu za porażki w Rzymie i na wimbledońskiej trawie).

Dennis Novikov to aktualny mistrz USA do lat 18. W seniorskich rozgrywkach swoich sił próbował już w 2009 roku. W styczniu w swoim pierwszym starcie w eliminacjach do jednego z Futuresów przegrał z Milosem Raoniciem 3:6, 4:6. Na przełomie września i października 2010 roku sięgnął po pierwszy tytuł deblowy w zawodach rangi ITF, sukces ten powtórzył w tym roku. Aktualnie notowany jest na 1099. miejscu w singlu oraz na 898. miejscu w deblu.

Janowicz stracił serwis już na początku spotkania, miał w tej partii jeszcze szansę na odrobienie strat, ale nie udało mu się jej wykorzystać. Novikov dołożył jeszcze jednego breaka i zapisał niespodziewanie pierwszego seta na swoją korzyść. W drugim secie obaj zawodnicy utrzymywali swoje podania, nie mieli szans na przełamanie i doszło do tie breaka. Po 52 minutach lepszy okazał się Amerykanin.

W trzecim secie Janowicz wywalczył breaka już w drugim gemie i nie oddał tej przewagi do końca, odrobił częściowo straty, ale do wygrania w całym meczu droga była daleka. Czwarta partia rozpoczęła się podobnie, Polak szybko wywalczył breaka, ale oddał go trzy gemy później na czysto. Novikov w ósmym gemie jeszcze raz przełamał łodzianina i było już po meczu, po chwili do zera wygrał swoje podanie, wykorzystał pierwszego meczbola.

Ostatecznie amerykański tenisista urodzony w Moskwie zaserwował 25 asów, blado przy tym wypada 12 asów Janowicza i tyle samo podwójnych błędów. Polak w całym meczu zdobył o pięć punktów mniej od przeciwnika.