Puchar Davisa: Federer motorem szwajcarskiej ekipy, cenny punkt Tomicia

Roger Federer i Stanislas Wawrinka pewnie wygrali piątkowe spotkania gry pojedynczej w meczu z Holandią, praktycznie zapewniając Szwajcarii utrzymanie w Grupie Światowej.

Robert Pałuba

Aż 16 drużyn walczy w ośmiu pojedynkach o miejsce w przyszłorocznych rozgrywkach Grupy Światowej Pucharu Davisa. W każdej z ośmiu konfrontacji zwycięzca zostanie nagrodzony awansem do tego elitarnego grona w roku 2013 i możliwością walki o najstarsze drużynowe trofeum w tenisie ziemnym.

Sporo pojedynków zakończyło się w pierwszym dniu remisem. Osłabieni brakiem Keia Nishikoriego, Japończycy podzielili się w piątek punktami z reprezentacją Izraela. Druga rakieta Japonii, Gō Soeda, uporał się z Dudim Selą, jednak Tatsuma Itō nie był w stanie nawiązać walki z Amirem Weintraubem, ugrywając w trzech setach zaledwie dziewięć gemów.

Japonia - Izrael 1:1
, Ariake Coliseum, Tokio (Japonia), kort twardy (DecoTurf)

Gra 1.: Gō Soeda - Dudi Sela 6:2, 6:4, 3:6, 6:4
Gra 2.: Tatsuma Itō - Amir Weintraub 3:6, 2:6, 4:6
Gra 3.: Tatsuma Itō / Yuichi Sugita - Jonathan Erlich / Andy Ram
Gra 4.: Kei Nishikori - Dudi Sela
Gra 5.: Gō Soeda - Amir Weintraub

W spotkaniu Kazachstanu z Uzbekistanem wygrywali faworyci. Gwiazda ekipy gości, Denis Istomin potrzebował aż pięciu setów, by uporać się z Jewgienijem Koroliowem. Kłopoty miał także lider reprezentacji gospodarzy, Michaił Kukuszkin, który jednak zdołał w czterech setach zamknąć pojedynek z Farrukhem Dustowem.

Kazachstan - Uzbekistan 1:1, National Tennis Centre, Astana (Kazachstan), kort ziemny w hali

Gra 1.: Jewgienij Koroliow - Denis Istomin 3:6, 6:4, 2:6, 6:0, 2:6
Gra 2.: Michaił Kukuszkin - Farrukh Dustow 6:2, 6:4, 3:6, 7:6(5)
Gra 3.: Andriej Gołubiew / Jurij Szczukin - Farrukh Dustow / Denis Istomin
Gra 4.: Michaił Kukuszkin - Denis Istomin
Gra 5.: Jewgienij Koroliow - Farrukh Dustow

Spotkanie Niemiec i Australii to chyba najciekawiej zapowiadająca się konfrontacja w meczach barażowych. Po fatalnym starcie, Bernard Tomić podniósł poziom swojej gry, by ostatecznie w czterech setach pokonać o dwa lata starszego Cedrika-Marcela Stebe. W drugim pojedynku walki nie nawiązał były lider rankingu, Lleyton Hewitt, który na swojej najsłabszej nawierzchni nie był w stanie urwać nawet seta Florianowi Mayerowi.

Niemcy - Australia 1:1, Rothenbaum Stadium, Hamburg (Niemcy), kort ziemny

Gra 1.: Cedrik-Marcel Stebe - Bernard Tomić 6:2, 3:6, 4:6, 6:7(4)
Gra 2.: Florian Mayer - Lleyton Hewitt 7:5, 6:3, 6:2
Gra 3.: Benjamin Becker / Philipp Petzschner - Chris Guccione / Lleyton Hewitt
Gra 4.: Florian Mayer - Bernard Tomić
Gra 5.: Cedrik-Marcel Stebe - Lleyton Hewitt

W komfortowej sytuacji po pierwszym dniu rywalizacji są Belgowie. Gospodarze pojedynku ze Szwecją pewnie wykorzystali brak Robina Söderlinga w składzie drużyny gości, wygrywając 3-0 oba spotkania ze znacznie niżej klasyfikowanymi rywalami. Dokończenie meczu zdaje się być formalnością, a wszystko powinno wyjaśnić się już po pojedynku gry podwójnej.

Belgia - Szwecja 2:0, Royal Primerose Tennis Club, Bruksela (Belgia), kort ziemny

Gra 1.: Steve Darcis - Michael Ryderstedt 6:3, 7:6(3), 6:0
Gra 2.: David Goffin - Andreas Vinciguerra 6:4, 6:3, 7:5
Gra 3.: Ruben Bemelmans / Olivier Rochus - Johan Brunström / Michael Ryderstedt
Gra 4.: David Goffin - Michael Ryderstedt
Gra 5.: Steve Darcis - Andreas Vinciguerra

Szans przeciwnikom nie dali także Szwajcarzy, wzmocnieni obecnością Rogera Federera. Lider rankingu postanowił wspomóc reprezentację narodową mimo wyczerpującego sezonu i w przerywanym przez opady pojedynku bez kłopotów pokonał Thiemo de Bakkera. W drugim spotkaniu Stanislas Wawrinka w czterech setach uporał się z Robinem Haase, w zasadzie przesądzając losy starcia i prawdopodobnie zwalniając Federera z obowiązku rozegrania drugiego spotkania.

Holandia - Szwajcaria 0:2, Westergasfabriek, Amsterdam (Holandia), kort ziemny

Gra 1.: Thiemo de Bakker - Roger Federer 3:6, 4:6, 4:6
Gra 2.: Robin Haase - Stanislas Wawrinka 3:6, 6:3, 3:6, 6:7(4)
Gra 3.: Robin Haase / Jean-Julien Rojer - Roger Federer / Stanislas Wawrinka
Gra 4.: Robin Haase - Roger Federer
Gra 5.: Thiemo de Bakker - Stanislas Wawrinka

Występujący w optymalnym składzie Włosi teoretycznie nie powinni mieć kłopotów z reprezentacją Chile. Największa gwiazda drużyny z Ameryki Południowej, Fernando González zakończył podczas turnieju w Miami karierę, a jego miejsce zajął znacznie niżej notowany Guillermo Hormazábal. Andreas Seppi miał kłopoty tylko w pierwszym secie spotkania z Hormazábalem, ostatecznie pewnie wygranym w trzech setach. Znacznie ciekawszy był pojedynek Fabio Fogniniego z innym chilijskim weteranem, Paulem Capdevillem, który z powodu zapadających ciemności został przerwany w piątym secie.

Włochy - Chile 2:0, Tennis Club Napoli, Napoli (Włochy), kort ziemny

Gra 1.: Andreas Seppi - Guillermo Hormazábal 7:5, 6:1, 6:2
Gra 2.: Fabio Fognini - Paul Capdeville 2:6, 6:2, 6:7(6), 6:1, 6:2
Gra 3.: Simone Bolelli / Daniele Bracciali - Jorge Aguilar / Paul Capdeville
Gra 4.: Andreas Seppi - Paul Capdeville
Gra 5.: Fabio Fognini - Guillermo Hormazábal

Jednostronne zwycięstwa Vaseka Pospisila i Milosa Raonicia znacznie przybliżyły reprezentację Kanady do awansu do Grupy Światowej. Występujący bez swojego najlepszego tenisisty, Kevina Andersona, Afrykanie będą szukać swojej szansy w deblu, ale Kanadyjczycy także tutaj wyglądają na znacznie silniejszych, wspierani przez legendę gry podwójnej, Daniela Nestora.

Kanada - Republika Południowej Afryki 2:0, Uniprix Stadium, Montreal (Kanada), kort twardy

Gra 1.: Vasek Pospisil - Izak van der Merwe 6:3, 6:4, 6:4
Gra 2.: Milos Raonić - Nikala Scholtz 7:5, 6:4, 7:5
Gra 3.: Daniel Nestor / Vasek Pospisil - Raven Klaasen / Izak van der Merwe
Gra 4.: Milos Raonić - Izak van der Merwe
Gra 5.: Vasek Pospisil - Nikala Scholtz

Rosjanie, występujący bardzo osłabionym składzie (bez Nikołaja Dawidienki i Dmitrija Tursunowa), już po pierwszym dniu rywalizacji praktycznie stracili szansę na awans. Igor Andriejew poddał po dwóch setach z powodu kontuzji pojedynek z Rogério Dutrą Silvą, a lider drużyny brazylijskiej, Thomaz Bellucci, uporał się w czterech setach z Teimurazem Gabaszwilim.

Brazylia - Rosja 2:0, Harmonia Tenis Clube, Sao Jose do Rio Preto (Brazylia), kort ziemny

Gra 1.: Rogério Dutra Silva - Igor Andriejew 6:2, 6:1 i krecz
Gra 2.: Thomaz Bellucci - Teimuraz Gabaszwili 6:3, 4:6, 6:0, 7:6(4)
Gra 3.: Marcelo Melo / Bruno Soares - Aleks Bogomołow Jr. / Stanisław Wowk
Gra 4.: Thomaz Bellucci - Igor Andriejew
Gra 5.: Rogério Dutra Silva - Teimuraz Gabaszwili