Mistrzostwa WTA: Wielka czwórka - Williams z Radwańską, Azarenka z Szarapową

W sobotę odbędą się półfinały Mistrzostw WTA w singlu i debla. Pary w grze pojedynczej to Agnieszka Radwańska - Serena Williams i Wiktoria Azarenka - Maria Szarapowa.

Serena Williams (USA, 3) - Agnieszka Radwańska (Polska 4)

Serena Williams przez fazę grupową przeszła nie tracąc seta - pokonała kolejno Andżelikę Kerber, Na Li i Wiktorię Azarenkę. Agnieszka Radwańska po zwycięstwie w dwóch setach nad Petrą Kvitovą stoczyła trwające w sumie sześć godzin i 42 minuty maratony z Marią Szarapową (przegrany) i Sarą Errani (wygrany). Grająca w Mistrzostwach WTA po raz czwarty (po raz drugi w roli pełnoprawnej uczestniczki) krakowianka po raz pierwszy awansowała do półfinału. Serena w imprezie kończącej sezon uczestniczy po raz siódmy - jest jej triumfatorką z 2001 i 2009 roku.

Williams wygrała 46 z ostatnich 48 spotkań w WTA Tour - w tym czasie zdobyła sześć tytułów, w tym dwa wielkoszlemowe i olimpijskie złoto, a pokonały ją jedynie Virginie Razzano (I runda Rolanda Garrosa) i Kerber (ćwierćfinał w Cincinnati). Radwańska w tym sezonie zdobyła trzy tytuły, w tym największy w karierze w Miami, a także dotarła do swojego pierwszego wielkoszlemowego finału - w Wimbledonie w decydującym meczu uległa właśnie Serenie. Amerykanka była górą również w ich dwóch wcześniejszych meczach.

Bilans spotkań Agnieszki Radwańskiej z Sereną Williams:

Rok Turniej Etap Zwyciężczyni Wynik
2008 Berlin 1/8 finału Williams 6:3, 6:1
2008 Wimbledon ćwierćfinał Williams 6:4, 6:0
2012 Wimbledon finał Williams 6:1, 5:7, 6:2

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 1) - Maria Szarapowa (Rosja, 2)

Wiktoria Azarenka awansując do półfinału zapewniła sobie pozostanie na pozycji liderki rankingu na zakończenie sezonu. Białorusinka będzie 11 zawodniczką od 1975 roku, gdy powstał ranking WTA, która dokona tej sztuki. Urodzona w Mińsku 23-latka w fazie grupowej pokonała po trzygodzinnym maratonie Andżelikę Kerber oraz w dwóch setach Na Li, a przegrała jedynie z Sereną Williams. Maria Szarapowa poza Radwańską, która sprawiła jej największe kłopoty, pokonała również Sarę Errani i zastępującą Kvitovą Samanthę Stosur.

Azarenka sezon rozpoczęła od wygrania 26 meczów triumfując m.in. w Australian Open (to jej pierwszy wielkoszlemowy tytuł). Z ostatnich 23 spotkań Białorusinka przegrała tylko dwa - oba z Sereną Williams. Szarapowa w 2012 roku wywalczyła trzy tytuły - triumfując w Rolandzie Garrosie skompletowała osobistego Wielkiego Szlema (wcześniej triumfowała w Wimbledonie 2004, US Open 2006 i Australian Open 2008). Białorusinka i Rosjanka zmierzą się ze sobą po raz 12. i szósty w tym sezonie. Po raz ostatni grały ze sobą w finale w Pekinie i Szarapowa zdołała wygrać tylko cztery gemy.

Mistrzostwa WTA, Stambuł (Turcja)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 4,9 mln dol.
sobota, 27 października

program 5. dnia (od godz. 12:00 polskiego czasu):

Liezel Huber (USA, 3) / Lisa Raymond (USA, 3) - Andrea Hlavackova (Czechy, 2) / Lucie Hradecka (Czechy, 2)
Serena Williams (USA, 3) - Agnieszka Radwańska (Polska, 4) bilans: 3-0, nie przed godz. 14:00 polskiego czasu
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 1) - Maria Szarapowa (Rosja, 2) bilans: 7-4
Sara Errani (Włochy, 1) / Roberta Vinci (Włochy, 1) - Maria Kirilenko (Rosja, 4) / Nadia Pietrowa (Rosja, 4)