AO: Bałkańska piękność u stóp Radwańskiej, siódmy wielkoszlemowy ćwierćfinał Polki

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Agnieszka Radwańska wygrała 13. z rzędu spotkanie w obecnym sezonie! Polska tenisistka pokonała w niedzielę w dwóch setach Anę Ivanović i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Australian Open.

Agnieszka Radwańska osiągnęła w Melbourne ćwierćfinał już po raz trzeci z rzędu i zarazem czwarty w swojej dotychczasowej karierze. W Wielkim Szlemie zanotowała ich już łącznie siedem, ale tylko raz, podczas Wimbledonu 2012, udało jej się przejść do kolejnej fazy. Polka w obecnym sezonie jest niepokonana, wygrała 13 kolejnych spotkań, zdobywając w dwóch początkowych tygodniach roku tytuły w Auckland i Sydney. We wszystkich tych pojedynkach nie straciła nawet seta!

W niedzielę rozstawiona na antypodach z numerem czwartym krakowianka potrzebowała zaledwie 70 minut, aby zwyciężyć 6:2, 6:4 Anę Ivanović. Polka ze starszą od siebie o dwa lata reprezentantką Serbii spotkała się już po raz ósmy i zanotowała piątą z rzędu wygraną. Pochodząca z Belgradu tenisistka, która w 2008 roku triumfowała w wielkoszlemowym Roland Garros i została liderką rankingu, to finalistka turnieju w Melbourne sprzed pięciu lat. W 101. edycji Australian Open została oznaczona 13. numerem.

Radwańska ruszyła do ataku już w pierwszym gemie, w którym po podwójnym błędzie Ivanović uzyskała przełamanie. Polka grała bardzo mądrze, starała się utrzymać piłkę w korcie i czekać na błędy rywalki. Serbka wygrała własny serwis w trzecim gemie, a chwilę później nie wykorzystała dwóch okazji na wyrównanie. Zdołała jeszcze zmniejszyć rozmiary porażki na 2:3, ale od tego momentu już nie istniała. Trzy gemy z rzędu zapisała na swoje konto nasza tenisistka, pewnie zwyciężając I w secie 6:2. Ostatni punkt w tej partii krakowianka zdobyła asem.

Druga odsłona rozpoczęła się niemal identycznie jak premierowa część meczu. Ivanović popełniła podwójny błąd, a po chwili wyrzuciła forhend w aut, tracąc serwis już w pierwszym gemie. Serbka starała się odrobić stratę, najbliżej ku temu była w czwartym gemie, lecz nie wykorzystała ostatecznie trzech break pointów. Ostatnią szansę na wyrównanie pochodząca z Belgradu zawodniczka miała w szóstym gemie, ale tym razem krakowianka obroniła się wspaniałym winnerem z bekhendu. Radwańska nie zwlekała, przy stanie 5:4 podawała po mecz i gema wygrała na sucho, kończąc cały mecz asem serwisowym.

Ivanović w niedzielnym starciu z Radwańską nie zachwyciła. Zanotowała co prawda 35 kończących uderzeń, ale pomyłek miała łącznie aż 34. Serbka popełniła cztery podwójne błędy i trzykrotnie nie utrzymała własnego podania. Polka w swoich gemach serwisowych spisała się znakomicie: posłała na drugą stronę kortu siedem asów oraz obroniła wszystkie wypracowane przez rywalkę break pointy. W całym spotkaniu Isia miała 14 winnerów i zanotowała zaledwie cztery błędy niewymuszone.

We wtorek rywalką krakowianki w pojedynku o drugi w karierze wielkoszlemowy półfinał będzie rozstawiona z numerem szóstym Na Li. 30-letnia Chinka, finalistka turnieju z 2011 roku, w czterech spotkaniach także nie straciła nawet seta, a w niedzielę pokonała 7:6(6), 6:1 Niemkę Julię Görges.   Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 30 mln dolarów niedziela, 20 stycznia