Puchar Davisa: Pewne wygrane Tsongi i Gasqueta, Czechy ze Szwajcarią na remis

Francja dzięki zwycięstwom Richarda Gasqueta i Jo-Wilfrieda Tsongi prowadzi po pierwszym dniu rywalizacji z Izraelem 2-0. Po triumfach Wawrinki i Berdycha w starciu Szwajcarii z Czechami jest remis.

Marcin Motyka

Po pierwszym dniu walki w hicie I rundy Grupy Światowej Pucharu Davisa, Szwajcaria remisuje z Czechami 1-1. W obu reprezentacjach nie zawiedli liderzy, zarówno Stanislas Wawrinka jak i Tomáš Berdych odnieśli przekonujące zwycięstwa.

Jako pierwsi na kort w genewskiej hali wyszli Wawrinka i Lukas Rosol. Czech, którego największym sukcesem było pokonanie w II rundzie ubiegłorocznego Wimbledonu Rafaela Nadala, nie miał nic do powiedzenia w starciu z reprezentantem gospodarzy. 27-letni Szwajcar pokazał się z bardzo dobrej strony, od początku do końca kontrolując mecz oraz czarując swoim koronnym zagraniem - bekhendem po linii. W całym meczu gracz z Lozanny cztery razy przełamał serwis przeciwnika, sam zaś raz stracił własne podanie, co złożyło się na wygraną 6:4, 6:3, 6:4.

W drugim akcie szwajcarsko-czeskiej konfrontacji faworyt również nie zawiódł. Tomas Berdych wygrał z Henri Laaksonenem 6:3, 6:2, 6:7(5), 6:1. Spotkanie trwało ponad dwie i pół godziny, a zdobyty przez Laaksonena set jest dotychczas największym sukcesem w karierze klasyfikowanego obecnie na 289. pozycji w rankingu 20-letniego tenisisty.

Podopieczni Arnaud Clementa robią wszystko, aby ten niegdyś świetny francuski zawodnik, a obecnie kapitan kadry narodowej Trójkolorowych zaliczył udany debiut. Francja po pierwszym dniu rywalizacji z Izraelem prowadzi 2-0.

Premierowy punkt zdobył Jo-Wilfried Tsonga z niewielkimi problemami ogrywając 6:3, 6:3, 4:6, 7:5 Amira Weintrauba. W drugim meczu poszło już łatwiej, Richard Gasquet oddał Dudiemu Seli zaledwie siedem gemów, wygrywając po 110 minutach 6:3, 6:2, 6:2.

Krok od sprawienia wielkiej sensacji są Kazachowie, którzy niespodziewanie objęli prowadzenie 2-0 w starciu z reprezentacją Austrii. Na początek Andriej Gołubiew okazał się lepszy w trzech setach od Andreasa Haider-Maurera, a następnie także bez straty seta Jewgienij Koroliew wygrał z Jürgenem Melzerem.

- Pierwszy mecz jest zawsze bardzo ważny. Przed rozpoczęciem myślałem jedynie o tym, aby dobrze wypaść. Skupiłem się na czekającym mnie zadaniu i to bardzo mi pomogło - mówił Gołubiew.

- To jeden z trzech najlepszych w mojej karierze - powiedział po zwycięstwie nad Melzerem, uszczęśliwiony Koroliew.

Szwajcaria - Czechy 1:1, Palexpo, Genewa (Szwajcaria)