Puchar Federacji: Vinci znów powstrzymała Kvitovą, Włoszki blisko finału

Włochy i Słowację od finału Grupy Światowej Pucharu Federacji dzieli już tylko jedna wygrana gra. Czeszki zostały postawione pod ścianą - grozi im pierwsza od trzech lat porażka.

W Palermo Włoszki miały zatrzymać kroczące od zwycięstwa do zwycięstwa Czeszki i wszystko wskazuje na to, że korty ziemne w Circolo del Tennis Palermo będą dla nich szczęśliwe. Sara Errani (WTA 7) pokonała Lucie Safarovą (WTA 25) 6:4, 6:2, a Roberta Vinci (WTA 12) wygrała z Petrą Kvitovą (WTA 8) 6:4, 6:1.

Šafářová próbowała zmącić spokój w głowie Errani, uciekając się do mocnych forhendowych topsinów i ostrych krosów granych do bekhendu Włoszki. Brakowało jej jednak cierpliwości i lewa ręka nie przyniosła jej pożytku. Niezwykle konsekwentna finalistka ubiegłorocznego Rolanda Garrosa skrzętnie skorzystała z rozrzutnosci Czeszki, która popełniła w sumie 37 niewymuszonych błędów przy 25 kończących uderzeniach. Bardzo dobrze w kluczowych momentach funkcjonował serwis Errani. Włoszce naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i tyle samo błędów własnych. 25-latka z Bolonii wygrała 25. mecz w sezonie, a bilans jej gier w Pucharze Federacji to teraz 16-7.

Vinci pokonała Kvitovą po raz drugi na przestrzeni tygodnia - w niedzielę w finale turnieju WTA w Katowicach wygrała 7:6, 6:1. W Palermo na odniesienie zwycięstwa potrzebowała 93 minut. W tym czasie czeska mistrzyni Wimbledonu 2011 popełniła aż 52 błędy własne i skończyła tylko sześć z 19 piłek przy siatce.

Czeszki ostatniej porażki w Pucharze Federacji doznały w 2010 roku, gdy w półfinale uległy na wyjeździe właśnie Włoszkom 0-5. Później wygrały siedem kolejnych spotkań. W ten weekend w Palermo rywalizują ze sobą dwie najbardziej utytułowane drużyny ostatnich lat. Ekipa z Półwyspu Apenińskiego to triumfator rozgrywek z 2006, 2009 i 2010 roku.

W drugim półfinale Słowaczki prowadzą w Moskwie z Rosją 2-0. Dominika Cibulkova (WTA 15) pokonała Anastazję Pawluczenkową (WTA 19) 5:7, 6:1, 6:4, a drugi punkt zdobyła Daniela Hantuchova (WTA 75), która wygrała z Marią Kirilenko (WTA 13) 6:2, 6:4.

Po przegraniu I seta, w dwóch kolejnych partiach Cibulková wykazała się większym opanowaniem w ważnych punktach. W II secie Słowaczka odskoczyła na 4:0, ale trzy gemy rozstrzygnęła na swoją korzyść po grze na przewagi. W decydującej odsłonie od 2:3 zdobyła cztery z pięciu kolejnych gemów. W ciągu dwóch godzin i 31 minut Cibulková popełniła 53 niewymuszone błędy, ale Pawluczenkowa miała ich jeszcze więcej, bo 65.

Hantuchová, która 23 kwietnia skończy 30 lat, podwyższyła bilans spotkań z Kirilenko na 6-2 i wygrała już 35. grę w Pucharze Federacji (bilans 35-16), z czego 30. w singlu. Słowaczka wróciła ze stanu 0:2 w II secie. W trwającym jedną godzinę i 43 minuty pojedynku Hantuchová obroniła cztery z pięciu break poinów, a sama cztery razy przełamała podanie Rosjanki.

Włochy - Czechy 2:0, Circolo del Tennis Palermo, Palermo (Włochy)