WTA Budapeszt: Simona Halep drugą rumuńską mistrzynią węgierskiej imprezy

Simona Halep wygrała turniej WTA w Budapeszcie (Węgry). W finale Rumunka pokonała Yvonne Meusburger 6:3, 6:7(7), 6:1 i wywalczyła trzecie trofeum w sezonie.

21-letnia Simona Halep (WTA 30) zdobyła trzeci tytuł w sezonie i zarazem w karierze - w ubiegłym miesiącu triumfowała w Norymberdze (kort ziemny) i Den Bosch (kort trawiasty). Bilans wszystkich finałów Rumunki to teraz 3-3. 29-letnia Yvonne Meusburger (WTA 112) po raz drugi zagrała w meczu o tytuł - w 2007 roku w Bad Gastein przegrała z Francescą Schiavone.

W I secie Halep przełamała Meusurger w trzecim i siódmym gemie, a w szóstym obroniła break pointa drop szotem. Serwując przy 5:2 Rumunka zmarnowała trzy setbole z rzędu i oddała podanie robiąc podwójny błąd, ale w ósmym gemie uzyskała kolejne trzy piłki setowe po podwójnym błędzie Austriaczki. Partię Halep zakończyła forhendem.

W II partii Meusburger dwa razy podawała, aby wyrównać na 1-1 (przy 5:4 i 6:5), ale Halep wróciła z 3:5 i doprowadziła do tie breaka. W nim Rumunka z 0-2 wyszła na 6-3, popisując się po drodze dwoma forhendami po linii i odwrotnym krosem bekhendowym, ale prostymi błędami zmarnowała trzy piłki meczowe. Set padł łupem Meusburger, gdy tenisistka z Konstancy wyrzuciła forhend.

Decydująca odsłonę Halep rozpoczęła od przełamania, uzyskanego efektowną kombinacą bekhendu po linii i odwrotnego krosa forhendowego. Rumunka poszła za ciosem i w trzecim gemie jeszcze raz odebrała rywalce podanie. W szóstym gemie zawodniczka z Konstancy zniwelowała dwa break pointy, a w siódmym drajw wolejem bekhendowym uzyskała kolejną piłkę mistrzowską. Mecz zakończyła ostrym bekhendowym minięciem granym w pełnym biegu, po którym forhendowy wolej Meusburger wylądował w siatce.

W trwającym dwie godziny i 27 minut spotkaniu Halep obroniła osiem z 12 break pointów, a sama dziewięć razy przełamała podanie Meusburger. Zawodniczka z Konstancy została drugą rumuńską triumfatorką rozgrywanego od 1993 roku węgierskiego turnieju w rywalizacji singlistek W sezonie 1996 po tytuł sięgnęła Ruxandra Dragomir, która w finale pokonała Austriaczkę Melanie Schnell. Wiktorię w Budapeszcie święciła jeszcze jedna Rumunka, Monica Niculescu, która w 2009 roku była najlepsza w deblu w parze z Rosjanką Alisą Klejbanową.

Budapest Grand Prix, Budapeszt (Węgry) WTA International, kort ziemny, pula nagród 235 tys. dol. niedziela, 14 lipca finał gry pojedynczej:

Simona Halep (Rumunia, 3) - Yvonne Meusburger (Austria) 6:3, 6:7(7), 6:1 Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!