WTA Stanford: Radwańska po raz czwarty lepsza od Schiavone, Polka w ćwierćfinale

Agnieszka Radwańska pokonała Francescę Schiavone 6:4, 6:3 i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA w Stanford. Kolejną rywalką Polki będzie Varvara Lepchenko.

Agnieszka Radwańska (WTA 4) odniosła nad Francescą Schiavone (WTA 59) czwarte z rzędu zwycięstwo (trzy w 2011 roku) i wyrównała na 4-4 stan meczów z mistrzynią Rolanda Garrosa sprzed trzech lat. Polka wygrała 34. spotkanie w sezonie w głównym cyklu (bilans 34-10). Dla krakowianki to pierwszy turniej od czasu Wimbledonu, z którego w półfinale wyeliminowała ją Sabina Lisicka. O swój drugi półfinał w Stanford (2010) Radwańska zagra z Varvarą Lepchenko (WTA 40), z którą wygrała wszystkie trzy dotychczasowe spotkania.

Najsłabszym elementem w grze Polki był serwis, za to techniczno-taktyczna strona jej tenisa funkcjonowała bez zarzutu. W I secie przytrafił się jej głębszy kryzys, gdy od 5:1 i 40-15 oddała trzy kolejne gemy, ale w porę go zażegnała, z pomocą rywalki. Z serwisem bakier była również Schiavone, która kilka razy oddawała podanie robiąc podwójny błąd (w sumie miała ich na swoim koncie pięć), w tym na zakończenie I partii. Cztery pierwsze gemy II seta kończyły się przełamaniem, ale później kontrolę nad wydarzeniami na korcie przejęła Radwańska, która w piątym gemie jeszcze musiała obronić break pointa, ale po podwyższeniu na 4:2 uspokoiła grę. W trwającym 84 minuty spotkaniu Polka sześć razy przełamała rywalkę, sama oddając podanie cztery razy. Kopalnią punktów dla krakowianki był drugi serwis Włoszki, przy którym zdobyła zdobyła 23 z 32 punktów

Radwańska przełamała Schiavone już w drugim gemie. Włoszka z 15-40 doprowadziła do równowagi, po czym popełniła dwa proste forhendowe błędy. Po chwili Polka od 15-30 zdobyła trzy punkty, na koniec serwując asa, i objęła prowadzenie 3:0. W szóstym gemie krakowianka popisała się lobem forhendowym, a błąd rywalki przy siatce dał jej break pointa. Radwańska podwyższyła na 5:1 efektownym returnem bekhendowym po linii. Błąd z returnu Schiavone dał Polce dwie piłki setowe w siódmym gemie. Pierwszą czwarta rakieta świata zmarnowała psując forhend, przy drugiej do jej drop szota dobiegła Włoszka i skończyła wymianę forhendem. Kolejne dwa punkty również padły łupem mistrzyni Rolanda Garrosa 2010, która odrobiła część strat pięknym bekhendowym wolejem. Schiavone złapała wiatr w żagle i zaliczyła drugie przełamanie w dziewiątym gemie, ale po chwili się pogubiła i oddała podanie, przy setbolu dla Radwańskiej popełniając podwójny błąd.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Schiavone w gemie otwarcia II seta zagrała precyzyjnego loba, a bekhendowy stop wolej dał jej przełamanie. W długim drugim gemie (16 piłek) Włoszka obroniła jednego break pointa kapitalnym bekhendowym wolejem z odwrotnej pozycji, ale przy drugim popełniła podwójny błąd. Serwując przy 1:1 Radwańska od 0-30 zdobyła dwa punkty, odwrotnym krosem forhendowym i wspaniałym drop szotem bekhendowym z połowy kortu. Schiavone jednak pokazała klasę i dwa wyśmienite forhendy (drop szot oraz lob w odpowiedzi na akcję serwis-wolej Radwańskiej) dały jej po raz kolejny przewagę przełamania. Po chwili 33-latka z Mediolanu oddała podanie na sucho, wyrzucając prosty bekhend oraz forhend, a na koniec robiąc podwójny błąd.

Jako pierwsza w tej partii serwis utrzymała Polka, która w piątym gemie obroniła break pointa wyrzucającym serwisem na bekhend rywalki. Kolejnym przełamaniem zdobytym długim wolejem bekhendowym wymuszającym błąd krakowianka podwyższyła na 4:2. W siódmym gemie Radwańska od 0-30 zdobyła cztery punkty - dwa za pomocą szybkich akcji serwis-forhend, jeden wymianę na małe pola rozstrzygając na swoją korzyść sprytnym krótkim krosem bekhendowym, a na koniec posłała wygrywający serwis. Schiavone poprawiła rezultat na 3:5, wracając z 15-30, ale Polka na więcej jej nie pozwoliła. Bekhendowym odegraniem w odpowiedzi na defensywnego woleja rywalki, krakowianka wypracowała sobie dwie piłki setowe w dziewiątym gemie i wykorzystała już pierwszą, po dobrym serwisie wieńcząc spotkanie smeczem.

- To był ciężki mecz - powiedziała Radwańska. To moje pierwsze spotkanie na korcie twardym, warunki są tutaj również ciężkie - piłki naprawdę latają. Serwis nie był w tym meczu kluczem, obie z nim walczyłyśmy, musiałam więc znaleźć sposób, by wygrać dzisiaj bez serwisu. Ciężko się również mierzyć z kimś, kto gra w zupełnie inny sposób niż większość dziewczyn - dużo spinu, jednoręczny bekhend, slajs - mało komfortowo się gra przeciwko takiemu tenisowi. Zawsze fajnie jest mierzyć się z Francescę, jednak w kilku pierwszych meczach walczyłam, by przyzwyczaić się do jej gry.

Bank of the West Classic, Stanford (USA) WTA Premier, kort twardy, pula nagród 795 tys. dol. środa, 24 lipca