US Open: Nieudany powrót Linette do Nowego Jorku

Magda Linette przegrała w I rundzie eliminacji wielkoszlemowego US Open 2013. Polska tenisistka nie sprostała we wtorek rozstawionej z numerem 28. reprezentantce Turcji.

Rafał Smoliński

Pierwszy raz Magda Linette starała się o miejsce w głównej drabince nowojorskich zawodów przed dwoma laty, ale wówczas uległa po trzysetowym boju Rosjance Walerii Sawinicz. We wtorek poznanianka zmierzyła się z Caglą Buyukakcay, pierwszą rakietą Turcji, która w lutym była przeciwniczką m.in. Agnieszki Radwańskiej podczas rozgrywanego w izraelskim Ejlacie turnieju Grupy I Strefy Euro-afrykańskiej Pucharu Federacji.

Obchodząca za miesiąc swoje 24. urodziny Turczynka klasyfikowana aktualnie jest na 139. miejscu w rankingu WTA, o 19 pozycji wyżej od Polki, i jeszcze nigdy nie grała w głównej drabince singla wielkoszlemowej imprezy. We wtorek zmierzyła się z Linette po raz pierwszy w karierze na zawodowych kortach.

Pierwsze przełamanie wywalczyła w trzecim gemie rozstawiona z numerem 28. Büyükakçay, ale dalsza część premierowego seta należała już całkowicie do tenisistki poznańskiego Grunwaldu. 21-letnia Polka trzykrotnie odebrała serwis swojej rywalce, zapisując na swoje konto pięć kolejnych gemów oraz całego seta w stosunku 6:2.

W drugiej odsłonie role odwróciły się. 23-letnia Turczynka błyskawicznie uzyskała dwa breaki, wychodząc na bezpiecznie prowadzenie 4:0. Linette odrobiła jeszcze stratę jednego przełamania, lecz po chwili znów nie utrzymała własnego serwisu. Büyükakçay tym razem okazji nie zmarnowała i w siódmym gemie wykorzystała pierwszego setbola.

Decydująca o awansie do II rundy eliminacji trzecia odsłona także padła łupem zdolnej Turczynki. Büyükakçay postarała się o breaka już w trzecim gemie i od tego momentu kontrolowała wydarzenia na korcie. Polka mogła jeszcze odrobić stratę w szóstym gemie, ale rywalka obroniła serwis, a następnie wywalczyła drugie przełamanie. Po chwili Turczynka pewnie zakończyła cały pojedynek przy pierwszej piłce meczowej.

Büyükakçay pokonała Linette 2:6, 6:1, 6:2 po dwóch godzinach i 12 minutach gry. Polka zapisała na swoje konto 65 ze 142 rozegranych punktów, posłała jednego asa oraz popełniła trzy podwójne błędy. Serwis rywalki przełamała łącznie czterokrotnie. Turczynka z kolei wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. W całym meczu popełniła pięć podwójnych błędów.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

W wyniku porażki Linette żegna się z marzeniami o występie w głównej drabince singla wielkoszlemowego US Open 2013. Z kolei Büyükakçay zmierzy się w czwartek w II rundzie eliminacji z Chorwatką Terezą Mrdezą, która we wtorek pokonała 6:3, 6:2 Rumunkę Cristinę Dinu.