US Open: Triumf pary Hlavackova - Mirny

Andrea Hlavackova i Maks Mirny zwyciężyli w grze mieszanej wielkoszlemowego US Open 2013. Czesko-białoruska para w piątkowym finale w dwóch setach pokonała Abigail Spears i Santiago Gonzaleza.

Rafał Smoliński

W pięciu rozegranych na Flushing Meadows spotkaniach Andrea Hlavackova i Maks Mirny stracili zaledwie jednego seta. W ćwierćfinale okazali się zdecydowanie lepsi od Kvety Peschke i Marcina Matkowskiego, a w pojedynku o wejście do wielkiego finału obronili w mistrzowskim tie breaku meczbola i zwyciężyli parę Kristina Mladenović i Daniel Nestor.

Piątkowymi rywalami rozstawionych z numerem siódmym Hlaváčkovej i Mirnego byli Abigail Spears i Santiago González. Meksykanin przed rokiem dotarł do finału miksta Rolanda Garrosa, a partnerowała mu wówczas Klaudia Jans-Ignacik. Amerykanka po raz pierwszy miała okazję powalczyć o wielkoszlemowe trofeum w grze mieszanej, podobnie jak grająca wspólnie z Mirnym Czeszka.

Finałowe spotkanie trwało 86 minut i zakończyło się zwycięstwem 7:6(5), 6:3 oznaczonej "siódemką" pary. W premierowej odsłonie Spears i González prowadzili już nawet 4:1, lecz ostatecznie przegrali tę cześć meczu po tie breaku. Drugą partię lepiej rozpoczęli Hlaváčková i Mirny, którzy w ósmym gemie wywalczyli kluczowe przełamanie, a po chwili pewnie zwieńczyli cały pojedynek przy drugiej piłce meczowej.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Dla 36-letniego Białorusina, który w zeszłym roku sięgnął wspólnie z Wiktorią Azarenką po złoty medal igrzysk olimpijskich w Londynie, to czwarte wielkoszlemowe trofeum w karierze w grze mieszanej. Wcześniej reprezentant naszych wschodnich sąsiadów triumfował w tej konkurencji podczas Wimbledonu 1998 i US Open 1998 (z Sereną Williams) oraz US Open 2007 (razem z Wiktorią Azarenką). Jego 27-letnia czeska partnerka w mikście zwyciężyła po raz pierwszy, a w 2011 roku wspólnie z Lucie Hradecką okazała się najlepsza w grze podwójnej Rolanda Garrosa.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w grze mieszanej 500 tys. dolarów
piątek, 6 września

finał gry mieszanej:

Andrea Hlaváčková (Czechy, 7) / Maks Mirny (Białoruś, 7) - Abigail Spears (USA) / Santiago González (Meksyk) 7:6(5), 6:3